Sosyal Medya

Ekonomi

Ülker satın alma detaylarını açıkladı

Ülker, United Biscuits’i nasıl aldığının detaylarını açıkladı. Finansmanın yüzde 45’i yabancı bankalardan, yüzde 45’i yerli bankalardan, yüzde 10’u ise özkaynaklardan karşılandı. 

Yıldız Holding, United Biscuits satın alması ile ilgili detayları açıkladı. Holding CFO'su Cem Karakaş, finansmanın yüzde 45'inin yabancı bankalardan, yüzde 45'inin yerli bankalardan yüzde 10'unun ise özkaynaklardan gerçekleştirildiğini bildirdi. Karakaş "Bu işe ayırdığımız 1.6 milyar dolar kasamızda duruyor" dedi.

United Biscuits’in ne kadara alındığı ise açıklanmadı. Piyasa’da çeşitli açıklamalara göre satın alma bedelinin 3.3 milyar dolar olduğu söyleniyor.

Bankalar ilgi gösterdi

Haber ajanslarıyla gerçekleştirdiği telekonferansta yatırımın finansmanına ilişkin açıklamada bulunan Karakaş, "Finansmanın yüzde 60'ını özkaynak, yüzde 40'ını borçlanarak sağlama hedefimiz vardı. Yüzde 45'lik kısmı HSBC liderliğindeki yurtdışı bankalar konsorsiyumu ile gerçekleştirdik. Ancak yurtiçi bankalardan da büyük ilgi geldi. Onların arzusu doğrultusunda yurtiçi bankalardan da borçlanma yaptık" dedi.

670 milyon pound borç

United Biscuits'i borçlarıyla birlikte devraldıklarını hatırlatan Karakaş, "Şirketin 670 milyon pound borcu vardı. Bunu dün ödedik ve şirketin içine bir miktar da ilave borç koyduk. Bir bakıma borcu re-finanse ettik" diye konuştu.

United Biscuits, dünya çapında 14 fabrikası ve 1.2 milyar sterlin cirosuyla dünyanın altıncı büyük bisküvi şirketi konumunda bulunuyordu. Satın alma sonrası, Yıldız Holding'in bisküvide dünyanın en büyük üçüncü şirketi konumuna geleceği belirtiliyor.

Yıldız Holding'den yapılan açıklamaya göre, United Biscuits'in katılımıyla satışları 20 milyar liraya yaklaşan Yıldız Holding'in fabrika sayısı 72'ye ulaştı. Yeni verilerle holdingin dış ticaret cirosu 7.1 milyar liraya, yurtdışı fabrika sayısı 25'e ulaşacak. Böylece Yıldız Holding'in yıllık gıda satışlarının yarısına yakını yurtdışındaki faaliyetlerinden oluşacak.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.