Sosyal Medya

Güncel

Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman'dan çelişkili ifadeler

Hilmi Özkök, darbe planlarıyla ilgili bir CD aldığını ve Kara Kuvvetleri Komutanı'na inceleme emri verdiğini söyledi. Dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Yalman ise "Böyle bir emir almadım" derken; plan seminerini doğruladı. Yalman, seminerin disiplin suçu olduğunu söylediBalyoz Davası'nda aldıkları mahkûmiyet kararları Yargıtay tarafından bozulan 62 sanığın yargılandığı davanın bugünkü duruşmasında Hilmi Özkök ve Aytaç Yalman'ın ifadeleri damga vurdu. Hilmi Özkök, darbe ihbarını aldığını ve Aytaç Yalman'a inceleme emri verdiğini söyledi. Aytaç Yalman ise herhangi bir emir almadığını söyledi. Özkök, kendisine gelen ihbar mektubu ve CD'sinde amacını aşan ifadeler gördüğünü söyledi. Aytaç Yalman ise, plan seminerinde disiplin suçu işlendiğini ifade etti.

Anadolu 4. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki davanın ikinci celsesine 25 sanık katıldı. Duruşma katılan sanıkların ve avukatların tespiti ile başladı.

Duruşmada, yeniden yargılanmasına karar verilen 230 sanıklı Balyoz Davası'nda geçen hafta tanık olarak dinlenen eski Genelkurmay Başkanı Hilmi Özkök ile eski Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman’ın, Yargıtay’dan dönen bu davada da tanık sıfatıyla dinlenmesine karar verilmişti. İki isim de adliyeye geldi.

İlk olarak Hilmi Özkök tanık olarak dinlendi. Özkök’ün kimlik tespiti yapıldı. Ardından tanıklık yemini ettirildi.

Özkök’e sanıklar hakkındaki ‘darbe suçlaması’ okundu. Mahkeme Başkanı, sanıkların suçlandığı darbe planlarını bilip bilmediğini sordu. Özkök, “Daha önce söylediğim üzere birinci olarak Ergenekon’da verdiğim ifade de Balyoz ile ilgili soru sorulmuştu. Geçen hafta da burada da soruldu. Ben Balyoz, Oraj ve diğer planların hiçbirini duymadım. O konuda bir şey bilmiyorum” dedi.

ÖZKÖK: ÇETİN DOĞANLA GÖRÜŞTÜM

Mahkeme başkanı, duruşmada sanık Çetin Doğan’ın Balyoz mahkemesinde verdiği ifadesini okudu.  Mahkeme Başkanı, “Çetin Doğan sizle bir görüşme yaptığını ve sizin Çetin Doğan’a ‘Orduda kıpırdanmalar var diye duydum. Bu nedir?’ diye soru yönelttiğinizi söylüyor. Bu görüşme doğru mudur?” diye sordu.

Özkök bu soruya “Olay doğrudur. Benzer bir konuşma yapıldı. Kendisine kulağıma duyumlar geldiğini, ihbar mektupları geldiğini söyledim. Açıkça sordum ‘Böyle bir şey var mı?’ diye. Arkasından konuşmaktansa direk yüzüne sordum. O da doğru olmadığını söyledi. Elimde meşru belge olsaydı yasal işlemi yapardım” diye cevap verdi.

Mahkeme Başkanı, “Çetin Doğan’a söylediğiniz bu duyumları nereden aldınız?” diye sordu. Özkök, “Bir kısmı sivillerden geliyordu. Çoğu imzasız mektuplardı. Bunlar hep olurdu. Dedikodu mahiyetinde değerlendirdim” diye cevapladı.

ÖZKÖK: KUVVET KOMUTANINA İNCELE DEDİM

Mahkemede Hilmi Özkök’ün 2012’de Ergenekon davasında verdiği ifadedeki, “Bana bir CD geldi. Kaynağını bilemediğim bu CD’de amacını aşmış ifadeler tespit ettim. Kara Kuvvetleri Komutanından incelemesini talep ettim” sözleri okundu. Bunun ardından Hilmi Özkök, bu sözlerini “CD ses kaydıydı. Seminerde Çetin Doğan’ın konuşması olduğu iddia edilen CD’ydi. Meşru bir tarafı yok. Sıradan bir CD ama kuvvet komutanına inceleyin dedim” diye açıkladı.

Seminer konusunda bir bilgisi olmadığını ifade eden Hilmi Özkök, “ Sadece CD geldi” dedi.

Mahkemenin “Seminerde senaryonun görüşülmesine izin verilmediği yönünde bilgiler var. Bu doğru mudur?” sorusuna Özkök, “Ben bilmiyorum. Bu konu Kara Kuvvetleri Komutanlığı ile 1. Ordu Komutanlığı arasındadır” şeklinde cevap verdi.

Mahkeme başkanının,  “Ergenekon’da verdiğiniz ifadede ‘Seminerin yapılmasını emrettim ancak amacını aşan şekilde ifadeler yer aldığı bilgisi geldi. Ben de KKK'na incele dedim’ ifadeniz hakkında ne diyeceksiniz?” sorusu üzerine, “Katılıyorum. Aynen öyle dedim” diye konuştu.

"GERİ DÖNÜŞ OLMADI

Duruşma savcısının “İnceleme talimatı sonucu ne oldu?” sorusu üzerine Hilmi Özkök, “Bana cevap geldiğini hatırlamıyorum. O günler yoğundu. ABD - Irak konusu vardı. Tekrar bir geri dönüş olduğunu hatırlamıyorum” cevapını verdi. Mahkemenin üye hâkimi “Size gelen CD şu an nerede?” diye sordu. Hilmi Özkök, “Şu an CD’nin nerede olduğuna dair bir bilgim yok” dedi. Duruşma savcısının “CD’nin tamamını dinlediniz mi?” sorusuna Özkök, “Tamamını dinlemiş olmam gerekir. 11 - 12 sene önce. Tam aklımda değil. Ama sayın Çetin Doğan’ın 'bu konuşmayı yaptım' dediği CD bu. Detaylı olarak hatırlamıyorum” cevabını verdi.

Geçen hafta görülen yeniden yargılama kararı üzerine başlayan Balyoz davasında soru sorulmayan Özkök’e bu sefer soru soruldu. Sanık İhsan Çuhadaroğlu, “Ergun Saygun mahkemede, Aytaç Yalman’a seminer ses kayıtlarını dönemin Başbakanı Abdullah Gül’ün verdiğini kaydetti  Size gelen ses kasetleri yasal ses kaydı mıydı?” diye sordu. Özkök, bu soruyu “Benim bir bilgim yok” diye cevapladı.

Sanık Çuhadaroğlu, “Benim veya silah arkadaşlarımızın herhangi bir terörist faaliyetini gördünüz mü?” sorusuna  “Hayır” cevabını verdi.

YALMAN: GENELKURMAY BAŞKANI BANA İNCELE DEMEDİ

Özkök’ün ardından dönemin Kara Kuvvetleri Komutanı Aytaç Yalman tanık olarak dinlendi.

“Balyoz ile ilgili bir istihbarat almadım. Bilgi ve belgeye sahip değilim” diyen Aytaç Yalman, “Dava ile ilgili hususları dava açıldıktan sonra basından öğrendim” diye konuştu. “Darbeyi engellemem söz konusu değildir. Seminerde, senaryonun görüşüldüğünü 2010 yılında öğrendim” ifadelerini kullandı. 

Mahkeme Başkanı, Yalman’a  “Gazetelere beyanlarda bulundunuz mu?” sorusunu sordu. Yalman bu soruya, “Bu tamamen düzmecedir. Yalan bir haberdir. Ben darbeyi engellemiş olsam ve işlem yapmasam suç işlemiş olurum. Bir gazetecinin düzmece algısıdır. Ben darbeyi engelledim demedim” diye cevap verdi.

Duruşma savcısı, “Tanık Özkök semineri incelemesi için Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na talimat verdim dedi. İnceleme yapıldı mı?” sorusunu sordu. Tanık Yalman, “Hayır yapmadım. Ben kendi duyumlarım ve tespitlerimden sonra inceleme yaptım. Genelkurmay Başkanı bana emir vermedi. Ancak bazı konularda bilgilendirdi. Benim belli temaslarım oldu seminer sonrasında. Ses kayıtları ile ilgili değil, seminerin tamamı ile ilgili incelemelerim oldu. Hilmi Özkök, seminer kayıtlarının geldiğini ve rahatsız edici hususlar olduğunu belirtti. Beni bilgilendirdi. Ben de bilgi almıştım. Seminerin emirlere ne kadar uygun olup olmadığı hususunu inceledim. Bazı farklılıklar olduğunu gördüm. Gereğini yaptım. İkaz ettik ilgili arkadaşları. Hukuka itaatin esas olduğunu söyledim. Disiplin ihlali ile karşı karşıya olduğunu gördüm. Ben seminerin içeriğini 2010 yılında basından öğrendim” dedi.

Mahkemenin, “İhlal edilen kural neydi?” sorusuna Yalman, şöyle cevap verdi: “Egemen Planı oynanmalıydı. Ancak 1. Ordu ‘Emasya Planı uygulansın’ diye teklif etti. Ben de Emasya değil Egemen oynansın dedim. Ben katılamadım. Sonra Emasya Planı’nın uygulandığını söylediler. Ben İstanbul’a gittim. İlgili arkadaşlarla konuştum. İkazları yaptım. Disiplin suçu işlendiğini gördüm. Genelkurmay Başkanı’na bilgi verdim”

"OLAĞAN OLMAYAN DURUM"

Duruşma savcısının “Seminerlerde konuşmaların kayıt altına alınması olağan mıdır?” sorusuna Yalman, “Pek olağan değildir” diye cevap verdi.

Yalman’a avukat Hüseyin Ersöz de soru sordu. Ersöz. “Seminerdeki planın uygulanmasının Balyoz ile bağlantısı var mı?” diye sordu. Tanık Yalman, “Balyoz Planı’nı bilmiyorum. Benim o gün Emasya Planı’nın oynanmaması emrim o günün siyasi ve sosyal şartları ile alakalı. Balyoz Planı ile bunun alakası yok. Balyoz ile ilgili bilgiye sahip değilim” diye soruya cevap verdi.

Bir avukatın “Bir darbe planı emaresi aldınız mı incelemeleriniz sonucunda?” sorusuna Yalman, “Almadım. Almış olsam zaten gereğini yaparım” dedi.

Dünya Bülteni

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.