Sosyal Medya

Güncel

Erdoğan IŞİD'e neden DEAŞ dediğini açıkladı

Paris'te Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, IŞİD'e neden DEAŞ dediğini açıkladı.Bugün, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Paris'e yaptığı resmi ziyaretinde bir ilk yaşandı. Daha önceki tüm açıklamalarında IŞİD'den, Türkçe'de kullanılan kısaltılmış adıyla, yani "IŞİD" olarak bahseden Erdoğan, Hollande ile yaptığı ortak basın toplantısında "DEAŞ" terimini kullandı.

NEDEN DEAŞ DEDİ ?

Basın açıklamasının ardından Fransız Uluslararası İlişkiler Enstitüsü'nde konuşma yapan Erdoğan, IŞİD'e neden DEAŞ dediğine açıklık getirdi.

Örgütün İslam'la hiçbir alakası olmadığını kaydeden Erdoğan, IŞİD'i İslam adıyla yan yana getirmek istemediğini bu yüzden açılımında açıkça "İslam Devleti" geçen IŞİD yerine Arapça kısaltması olan DEAŞ'ı (DAESH) tercih ettiğini belirtti.

IŞİD'den bahsederken daha önceki açıklamalarında hep "IŞİD" kısaltmasını kullanan Erdoğan'ın Paris'te bunu değiştirmesi tesadüf değil.

Çünkü Fransa hükümeti resmen, örgütün adından "DEAŞ" olarak bahsedilmesi için kampanya başlatmıştı. DEAŞ (DAESH), IŞİD'in Arapçasının (ad-Dawlah al-Islamiyah fil-‘Iraq wa ash-Sham) ilk harflerinden oluşuyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.