Sosyal Medya

Güncel

Mersin listesine şafak baskını

Türkiye'yi sarsan tele-kulak skandallarından hesap soruluyor. Mersin'de üst düzey yönetici 123 kişiyi terör ve mafya suçlamasıyla dinleyen çeteye operasyonda 27 polise gözaltı kararı çıktı.



GözaltınA alınanlardan 16'sının meslekten ihraç edildiği ortaya çıktı. Polislere 'örgüt kurmak ve yönetmek, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, suç uydurmak' gibi suçlamalar bulunuyor.

Telekulak operasyonları Mersin'e sıçradı. Daha önce aralarında vali, vali yardımcıları, emniyet müdürleri, siyasiler ve STK temsilcilerinin bulunduğu 23 kişiyi terör ve mafya suçlamalarıyla dinleyen polisler dün sabaha karşı gözaltına alındı. Şüpheli emniyetçilerden 19'u Mersin'de 4 polis ise Bingöl, Siirt, Mardin ve Şanlıurfa'da gözaltına alındı. Mersin Emniyeti'nin aralarında vali, vali yardımcısı, siyasetçi, sivil toplum örgütü temsilcisi, emniyet ve yargı mensubu 123 kişinin sahte belgelerle suç örgütü üyesi ve terörist suçlamasıyla dinlendiği ortaya çıkmıştı.

17 ARALIK DARBESİYLE BAĞLANTILI

17 Aralık darbe girişiminin ardından yargı ve emniyette girişilen kapsamlı görev değişiklikleriyle birçok şehirde olduğu gibi Mersin'de de yasa dışı dinleme listeleri ortaya çıkarılmıştı. Mersin listesine göre kentteki siyasi parti temsilcileri MLKP, El-Kaide, Hizbullah, PKK gibi örgütler ile mafya suçlamasıyla teknik takibe alındığı anlaşıldı. Tele-kulak listesinde bir mülkiye başmüfettişinin de bulunuyordu.

DİNLEME LİSTELERİ OLUŞTURDULAR

Yasadışı dinleme listesinin ortaya çıkarılmasının ardından polis müfettişleri kentte kapsamlı inceleme yaptı. Soruşturma kapsamında hakkında kanunsuz dinleme yapılan kamu görevlileri ile siyasetçiler de şikayetçi oldu. Emniyetçilere yöneltilen bir diğer suçlama da mağdurlar hakkında hayali suç örgütleri ile ilişkileri olduğu iddiasıyla yasadışı raporlar yazıldığı yönünde. Telekulak şebekesinin usulsüz olarak dinlenen, Valilik personeli, belediye başkanlar, siyasi parti üyeleri, yargı mensupları, emniyet mensupları ile işadamları hakkında sicil kayıtları oluşturdukları tespit edildi.

LİMANA ÖZEL DİNLEME TESPİT EDİLDİ

Mağdurların usulsüz dinlemelerle oluşturulan suçlamalarla Adalet Bakanlığı Otomasyon Şifresi olan UYAP Sistemi üzerinde hayali suçlardan açılmış hayali davaların sanıkları olarak fişlendikleri de belirtildi. Bu suç kayıtlarıyla terfi bekleyen kamu personelinin tayinlerinin engellendiği ortaya çıktı.Kanunsuz dinlemelere imza atan çetenin Mersin Limanı'na ayrı bir önem verdiği tespit edildi. Şebeke, Denizcilik Müsteşarlığı Mersin Liman Başkanı Savaş Çakmak ile Denizcilik Müsteşarlığı'nın Özel Kalemi'ni de dinletti. Bu yöntemle limandaki sevkiyat işlemleri paralel yapı tarafından denetim altına alınmaya çalışıldı.

'ŞİKAYETÇİYİM CEZALARINI ÇEKSİNLER'

Paralel yapının dinlemelerine takılan isimlerden Ömer Baykan, 'Savcılığa şikayetçi oldum. Basına yansıdıktan sonra gördüm telefonumun dinlendiğini. 20 gün sonra falan savcılıktan kağıt geldi. Davet ettiler gittim ve şikayetçi olduğumu söyledim' ifadelerini kullandı. Dinlenen isimlerden AK Parti Mersin İl Başkan Yardımcısı Mert Hazar ise, 'Adalete güvenimiz sonsuz. Hiçbir suçumuz olmadan, asılsız nedenlerle usulsüz dinlemeler yapıldı. İnşallah cezalarını çekerler' dedi.

Türkiye'ye Yeni Şafak duyurdu

Yeni Şafak'ın, 10 Mart 2014 tarihli nüshasında Mersin'de yüz binlerce kişiyi dinleyen paralel yapılanmanın tele-kulak listesine ulaşmışti. Örgütün vali yardımcıları, hâkimler, siyasetçiler, liman yöneticileri ve emniyet müdürlerini terörist gibi gösterip 2 yıl dinlediği ve sızmaya karşı adliye katipleri ve polisleri de listeye dahil ettiğini Yeni Şafak ortaya çıkarmıştı.

Plaket aldığı valiyi dinletmiş

Mersin'deki yasa dışı dinlemelerin kilit noktasında buluduğu ileri sürülen İstihbarat Şube Müdürü Ali Çengelci, 2011'de Mersin Polis Evi'nde düzenlenen terfi töreninde dönemin Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu'ndan plaket almıştı. O gün terfi alan Çengelci Emniyet Müdür Yardımcısı olarak görevlendirilmişti. Vali Güzeloğlu da Çengelci ve ekibi tarafından yasa dışı yollarla dinlenen mağdurlar arasında bulunuyor.

Geçen aralık ayında İçişleri Bakanı Efkan Ala'nın 'Güneyde bir il dinlendi' açıklaması sonrası bu ilin Mersin olduğu ortaya çıkmıştı.

FİZİKİ TAKİP YAPILDI

Bunun üzerine Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı ve Emniyet Genel Müdürlüğü'nce idari soruşturma başlatılmıştı. Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 10 ay süren hazırlık soruşturmasının tamamlanması ardından operasyonun düğmesine basıldı. Polislerin uzun bir zamandır fiziki takip altında olduğu öğrenildi.

Suç örgütü kurdular

Mersin Devlet ve Toros Devlet Hastanesi'nde sağlık kontrolünden geçirilen polisler, Terörle Mücadele Şubesi'ne götürüldü. Gözaltına alınan Emniyet mensuplarına 'suç işlemek için örgüt kurmak ve yönetmek, kurulan örgüte üye olmak, kişiler arasında aleni olmayan konuşmaları kaydetmik, özel hayatın gizliliğini ihlal etmek, suç uydurmak, hukuka aykırı olarak kişisel verileri kaydetmek, kamu görevlisinin resmi belgede sahtecilikliği' suçlamaları yöneltiliyor. Operasyon kapsamında gözaltına alınan eski İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya'nın ismi Mersin Limanı'nda paralel yapı adına usulsüz işlemler yaptığı iddiasıyla gündeme gelmişti. İddiaya göre paralel yapılanma limanda iş yapan birçok firmayla ilgili usulsüz istihbarat toplamış ve işlem yapmıştı.

GÖZALTINA ALINAN POLİSLERİN İSİMLERİ

Gözaltına alınan polislerin kimlikleri şöyle: Mersin İstihbarat Şube eski Müdür Yardımcısı Şevki P. ile Hakan I., Eski İstihbarat Şube'de görevli Emniyet Amirleri Ali T., Ziya A., Koray G., Komiserler İlyas A., Komiser Yardımcıları; Mustafa C., Barış Y., Mustafa K., Polis memurları; İsmail A., Akın Y., Faruk Y., Ali Y., İbrahim D, Gökhan K., Aziz Y., Mehmet A., Ökkeş D., Ahmet Y., Mustafa B., Murat D., Sedat Y. Adreslerinde bulunamayan Eski İstihbarat Şube Müdürü Ali İhsan Kaya, ile emniyet mensupları Yavuz E ile İlyas A Mersin Emniyet Müdürlüğü'ne teslim oldu.

16'SI İHRAÇ EDİLMİŞTİ

Öte yandan Mersin Emniyet Müdürlüğü eski istihbarat Şube Müdürü Ali Çengelci ile Ali İhsan Kaya ile komiserler İlyas A., ve Yavuz E.'nin ise yerlerinde bulunamadıklarından dolayı gözaltına alınamadıkları bildirildi. Gözaltına alınan Emniyet mensuplarından 16'sı daha önce meslekten ihraç edilmişti.

 

YENİŞAFAK

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');