Sosyal Medya

Güncel

Hatip Dicle: Kobani düşerse Kürtlerde infial oluşur

DTK (Demokratik Toplum Kongresi) Eş Başkanı Hatip Dicle, Türkiye'nin IŞİD'e karşı Kobani'de savaşan güçlere ağır silah temini için bir koridor açması gerektiğini, bunun çözüm sürecini kurtarıp Türkiye'de eylemleri de bitireceğini söyledi.BBC Türkçe'ye konuşan Dicle, geçen hafta hem HDP'li (Halkların Demokratik Partisi) milletvekillerinin hem de PYD (Demokratik Birlik Partisi) Eş Başkanı Salih Müslim'in resmi yetkililerle yaptıkları görüşmelerde IŞİD'e karşı savaşan güçler için Türkiye'de bir koridor açılmasına 'Türkiye'nin sıcak baktığını belirttiğini' ancak 'buna uygun adım atmadığını' belirtti.

Dün yaşanan protestolarda en az 18 kişi yaşamını yitirdi.

Dicle, 'yaşanan patlamaya hükümetin Kobani'ye yönelik tutumunun ve bazı yetkililer tarafından yapılan son açıklamaların neden olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın IŞİD ile PKK'nın arasında fark olmadığı yönündeki sözünün de tahrik edici bir etkide bulunduğunu ekledi.

Dicle yaşanan krizi tanımlarken "Çözüm sürecinin neredeyse tümünün çökmesine neden olabilecek bir kriz" dedi.

'Güvensizliğin had safhaya geldiği noktadayız'

"AKP hükümeti yıllardır Kürtlerle çözüm süreci adında bir süreç yürütüyor. Bu kara günde insan dostlarını yanında görmek istemez mi? Güvensizliği had safhaya geldiği bir noktadayız" yorumunda bulunan Dicle bununla birlikte hala bir çözüm şansının olduğunu söyledi.

 

 

 

 

Dicle şunları aktardı: "Aldığım, teyit edilmemiş son bilgiye göre Güney Kürdistan yönetimi Türkiye'den Kobane'ye ağır silahlar geçirmek istemek için izin istiyor. Eğer Güney Kürdistan yönetimine bu olanak sağlanırsa kriz atlatılmış olur. Çözüm süreci de devam etmiş olur. Böylece hem Kürtler memnun olur hem de Türkiye'deki kitlesel başkaldırı tatmin derecesinde sona ermiş olur."

'Kobani'nin IŞİD'in eline geçmesi durumunda Kürtler arasında oluşacak infial halini kimsenin durduramayacağı' yorumununda bulunan Dicle, protestolarda Hüda-Par (Hür Dava Partisi) ve göstericiler arasında çatışma yaşanmasıyla ilgili olaraksa "Kürt özgürlük hareketinin Hüda-Par'ı hedef alma gibi bir hedefi yok. Ama bizim kitleler IŞİD'i ve hükümetin bu yanlış eylemlerini protesto ederken ona karşı dikilmek Hüda-Par'ın işi olmamalı" diye konuştu.

BBC

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.