Sosyal Medya

Güncel

Sokaklarda yasak sessizliği

Kobani’deki IŞİD saldırılarını protesto eylemlerinde 12 kişinin ölmesinin ardından sokağa çıkma yasağı ilan edilen yerlerde gün sakin başladı.Suriye'nin Türkiye sınırındaki Kürt kenti Kobani'ye yönelik IŞİD saldırılarına yönelik protestolar, çarşamba sabahı yerini sessizliğe bıraktı. 12 kişinin öldüğü olayların ardından Diyarbakır, Batman ve Mardin'in 6 ilçesi ile Van Erciş, Muş Varto ve Siirt Kurtalan'da ilan edilen sokağa çıkma yasağı devam ediyor. 

8 kişinin öldüğü Diyarbakır’da sokağa çıkma yasağı perşembe sabah 06:00'ya kadar sürecek. Yasak merkezi ve 15 ilçeyi kapsayacak şekilde genişletilmiş durumda.

Diyarbakır’daki Al Jazeera muhabirleri şehirde sokağa çıkma yasağının uygulanması için askerin güvenlik önlemleri aldığını bildirdi. Polis araçlarından sokağa çıkma yasağına uyulması için sokaklarda anons yapılıyor. 

Güne sakin başlayan kentin dört tarafında güvenlik önemleri dikkat çekiyor. Askerler şehir girişinde ve içinde önlemleri artırdı. Kente giriş çıkışlara izin verilmiyor. Sokağa çıkma yasağından haberi olmayanlar dışarı çıksa da daha sonra evlerine döndü. Kentte henüz herhangi bir eylem bilgisi gelmedi.

Türk Hava yolları ile Anadolu Jet kente sabah yapılacak uçak seferlerini iptal etti.

Van'da esnaf kepenk açmadı

Bir Emniyet Müdür Yardımcısı ile iki polis memurunun yaralandığı Van kenti de güne sakin başladı. Al Jazeera muhabiri, kent ve ilçelerindeki olayların tamamen durduğunu aktardı. Erciş'te sokağa çıkma yasağı devam ediyor. Kent merkezinde ise esnafın büyük bir dükkanlarını açmadı. Esnaf dükkan önünde beklerken, sokaklarda yakılan araçlar ve kurulan barikatlar henüz temizlenmedi.

Batman'da 1 yaralı hayatını kaybetti

Al Jazeera'ye bilgi veren Batmanlı kaynaklar, kentte durumun sakin olduğunu belirttiler. Kente giriş çıkışlarda da sıkı güvenlik önlemleri dikkat çekiyor. Kente giriş çıkışlara sınırlı şekilde izin veriliyor.

Salı günü çıkan olaylarda Diyarbakır'da 8, Siirt'te 2, Muş'un Varto ilçesinde 1 ve Batman'da 1 olmak üzere 12 kişi yaşamını yitirdi.

ALJAZEER HABER

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.