Sosyal Medya

Güncel

Kobani eylemlerinde 12 ölü

Kobani'ye destek için düzenlenen eylemlerde çıkan olaylarda 12 kişi hayatını kaybetti. Diyarbakır, Batman, Mardin'in 6 ilçesi ile Van Erciş, Muş Varto ve Siirt Kurtalan'da sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Diyarbakır'daki sokağa çıkma yasağı perşembe saat 06.00'ya kadar uzatıldı.Salı günü düzenlenen IŞİD protestolarında çıkan olaylarda 12 kişi hayatını kaybetti. Ölüm haberinin 8'i Diyarbakır'dan, 2'si Siirt'ten, 2'si de Batman ve Muş Varto'dan geldi. Olayların ardından 2 il merkezi ile, 4 ilin bazı ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi.   

Diyarbakır'da 8 ölü ve sokağa çıkma yasağı

Diyarbakır ilçeleri ile merkeze bağlı birçok semtte IŞİD'in Kobani'ye saldırısını protesto için toplanan gruplar gösteri yaptı. Doğan Haber Ajansı'nın (DHA) haberine göre kentte olaylarda 8 kişi hayatını kaybetti. 

DHA, bilgilerini Diyarbakır Emniyet Müdürü Halis Böğürcü'ye dayandırdı. Kentte çıkan olayları başından beri izleyen ve ekipleri, verdiği talimatlarla yönlendiren Emniyet Müdürü Böğürcü, ölenlerden 5'inin Hüda-Par'lı olduğu yönünde bilgiler aldıklarını söyledi. Böğürcü, diğer 3 kişinin ise kimlik belirleme çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü, son 24 saat içinde “8 özel mülk, 3 özel otomobil, 10 kamu binası ve 20 resmi aracın zarar gördüğünü ve 2 güvenlik görevlisinin de molotof ve taş atılması sonucu yaralandığını” açıkladı. Lice ilçesinde ateşe verilen 7 binadan ikisi okul, beşi de dernek binası. 

Diyarbakır Valiliği yaşanan olaylar nedeniyle merkez Bağlar, Kayapınar, Sur, Yenişehir ilçeleri ile dış ilçeler Bismil, Silvan ve Lice'de sokağa çıkma yasağı ilan etti. .

Valilik daha sonra, yasağa, Çınar, Eğil, Ergani, Dicle, Hani, Hazro, Kocaköy ve Kulp ilçelerini de dahil ederek, perşembe saat 06.00’ya kadar uzattı. 

Valilik ayrıca ilk ve orta dereceli okulların bir gün tatil edildiğini açıkladı.

Dicle Üniversitesi'nde de eğitim ve öğretime 8-9-10  Ekim 2014 tarihlerinde ara verildi.

Diyarbakır'da Valiliğin talebi üzerine İl Jardarma Komutanlığı'na bağlı askerler önlem amaçlı şehre geldi. Askerler, kentin önemli bölgelerinde konuşlandırılırken, zaman zaman olaylara da müdahalelerde bulundu. Diyarbakır'ın bir çok semtinden gece yarısı silah seslerinin yükseldiği duyuldu.

THY seferi iptal

Diyarbakır'daki güvenlik durumu sebebiyle Türk Hava Yolları'nın çarşamba sabahı 07.45'te İstanbul'dan yapacağı uçuş iptal edildi. Anadolu Jet'in çarşamba sabahı Diyarbakır ile Ankara arasındaki karşılıklı iki seferi de iptal edildi. 

Varto'da bir ölü, 2 gün sokağa çıkma yasağı

Muş'un Varto ilçesinde, IŞİD'in Kobani'ye saldırısını protesto eden grup polisle çatıştı. AK Parti İlçe Başkanlığı, PTT binası ve bir dershanenin yakıldığı gösterilerde, kafasına gaz kapsülü isabet eden 17 yaşındaki Hakan Buksur ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

Olaylarda 7 okul yakıldı. İlçe emniyet müdürlüğüne bir araçtan uzun namlulu silahla ateş açıldı. İlçede 2 gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.  

Siirt'te 2 ölü

Siirt'teki gösterilerde çıkan olaylarda ise iki kişi hayatını kaybetti. Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, Yusuf Çelik ve Muhdi Erdoğan'ın hayatını kaybettiğini, Necmetin Çelik'in ağır yaralandığını söyledi. Kurtalan'da yaşanan olaylarda yaralanan 10 kişi Siirt Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Batman ile Mardin, Siirt ve Van'ın ilçelerinde sokağa çıkma yasağı

Batman'da çıkan olaylarda da, 23 yaşındaki Emrah Demir, vücuduna isabet eden kurşunlarla hayatını kaybetti. Valilik kent genelinde sokağa çıkma yasağı ilan etti. Kentte ilk ve orta dereceli okullar çarşamba günü için tatil edildi. Batman'da, İl Jandarma Komutanlığı'na bağlı askerler kent merkezine indi. 

Mardin'in 6 ilçesinde sokağa çıkma yasağı

Olayların yaşandığı kentlerden biri olan Mardin'in Kızıltepe, Nusaybin, Derik, Mazıdağı, Dargeçit ve Savur ilçelerinde sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yasak ikinci bir emre kadar geçerli. Yasağa rağmen özellikle Nusaybin ve Kızıltepe ilçelerinde olaylar sürüyor. 

Van Erciş'te de yasak

Van'ın Erciş ilçesinde de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Ayrıca Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nde de eğitime bir gün ara verildi. 

İstanbul'da çatışmalar

İstanbul'da da salı günü IŞİD protestoları vardı. Aralarında Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) bir grubun da olduğu yaklaşık 500 kişi İstanbul Kadıköy'deki Boğa heykeli önünde toplandı. Oturma eylemi yapan kalabalık daha sonra AK Parti İlçe Başkanlığı'na yürümek istedi. Polis engelini aşmaya çalışan kalabalığa biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi. 

Sultangazi'de de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Kobani'deki durumla ilgili açıklama yapmak için parti binası önünde toplandı. Grup daha sonra AK Parti İlçe binasına doğru yürüyüşe geçti. Polis ekipleri grubun önünü keserek yürüyüşe izin vermedi. DBP'li grup oturma eylemi yaparak yolu trafiğe kapattı. Gruptan bazı kişiler polise taş, havai fişek ve cam şişeler fırlattı. Polis de tazyikli su ve gaz bombalarıyla grubu dağıttı. Olaylar sırasında bir de otobüs yakıldı. Polis bir kişiyi gözaltına aldı.

Eylemlerin bir diğer adresi ise Beyoğlu oldu. Galatasaray Lisesi önünde IŞİD aleyhine slogan atan gruplara, tazyikli su ve biber gazıyla müdahale edildi. Ara sokaklara kaçan göstericilerin polise taş atmayı sürdürmesi üzerine sokak aralarında da göstericilere müdahalede bulunuldu. Müdahalenin ardından Odakule önünde yeniden toplanan grup içerisinden gözaltına alınanlar oldu. 

Esenyurt Meydanı'nda toplanan bir grupsa, meydan düzenlemesi için etrafı kapatılan şantiye alanına girdi. Buradaki bir iş makinesi ve kamyoneti ateşe veren göstericiler, etraftaki binaları taşladı. Meydandaki Atatürk heykelini devirmeye çalışan göstericiler, heykele molotofkokteyli attı. Tutuşan heykel tamamen yandı. 

İstanbul Valiliği, Kobani'ye destek gösterileri nedeniyle çıkan olaylarda, 8'i polis memuru 30 kişinin yaralandığını, 98 göstericinin gözaltına alındığını açıkladı.

Ankara'da müdahale

Başkent Ankara'daki Kızılay meydanında toplanan bir grup da izinsiz gösteri düzenledikleri gerekçesiyle polis tarafından engellendi.

Polise taş atan göstericilere biber gazı ve tazyikli suyla müdahale edildi.

İzmir'de 26 kişi gözaltında

İzmir Konak'ta eski Sümerbank binası önünde toplanan HDP'nin de aralarında bulunduğu bazı partilerce düzenlenen eylemdeki çağrıya uyan bazı gruplar, havanın kararmasıyla kentin çeşitli noktalarında eylem düzenledi.

Zaman zaman polisin müdahale ettiği eylemlerde 26 kişi gözaltına alındı.

Bornova'nın Doğanlar Semti'ndeki eylem sırasında nereden geldiği belli olmayan kurşunla yaralandığı ileri sürülen bir kişi, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinde tedavi altına alındı.

Ayrıca Konak'taki tarihi Kadifekale'deki Türk bayrağının indirilip yakılması girişimi de polis ekiplerince önlendi.

Adana, Mersin, Hakkari ve Erzurum'da da, IŞİD protestolarında da olaylar çıktı.

ALJAZEER HABER

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.