Sosyal Medya

Yaşam

Poşetli dede para verene bakın ne diyordu!

Kazada ölümü sonrası 1 milyon 100 bin TL'si olduğu ortaya çıkan 'Poşetli Dede' lakaplı dilenciyi tanıyanlar hakkındaki gerçekleri anlattı. Poşetli Dede'yi tanıyan esnaf, "Paraları alırken 'Bu insanlar çok enayi. Enayilere acımayacaksın' derdi" ifadelerini kullandı.Türkiye'nin konuştuğu 'Poşetli Dede'nin Konya'da gecelerini geçirdiği otogarda tanıyanlar konuştu. Geçen cumartesi bir otobüsün altında kalarak feci şekilde can veren Mehmet Keleş'i (75) otogar çalışanı Yasin Tosuntaş, "Bize, Vanlı İsmail olduğunu söylerdi. Kışın burada yatardı. Yatmadan önce ise vatandaşlardan topladığı parayı bana getirir tümletirdi. Paraları alırken de 'Bu insanlar çok enayi. Enayilere acımayacaksın' derdi. Tek seferde yüklü para alamadığı zaman da 'bugün bir enayi denk getiremedik' şeklinde söylenirdi" sözleriyle anlattı.

07.00'DE İŞBAŞI

Otogar esnafı Cengiz Şeker ise, yıllardır tanıdığını söylediği "Poşetli Dede" için "Akşam 20.00'de buraya gelir, vatandaşların ısmarladığı yemekleri yedikten sonra peronlardaki oturaklarda uyurdu. Sabah da 07.00'de kalkar, yine para toplamaya giderdi" dedi. İsminin açıklanmasını istemeyen bir esnaf da, "Bir günde, vatandaşlara 50 simit aldırdığını bilirim. İnsanlar acıyıp simit aldıklarında ise 'vay enayi, vay keriz' derdi. Fazla simitleri orada yatan evsizlere dağıtırdı. Öte yandan Keleş'in cenazesini Konya'dan teslim alarak memleketi Çorum'a götüren yeğeni Hüseyin Yar, "Parasını eşit şekilde paylaşacağız. Bir miktarı hayır işlerinde kullanılacak. Köyümüzde morgumuz yok. Morg satın alacağız, adına çeşme de yaptıracağız Eğer ki diğer akrabaları onay verirse Mevlana Vakfı'na bağış yapacağız" dedi.

KÖYÜNDE DEFNEDİLDİ

Mehmet Keleş'in cenazesi, Çorum'un Laçin ilçesine bağlı Çamlıpınar köyünde defnedildi. Yakınları Keleş'in tabutu başında gözyaşı döktü. Keleş'in cenaze törenine Laçin Kaymakamı Mehmet Erhan, yakınları ve köylüler katıldı.

YENİŞAFAK
 

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.