Sosyal Medya

Dünya

İsviçre'den Ermenilere şok!

Cenevre Kanton Yönetimi, 1915 olaylarına ilişkin Ermeni iddialarını konu alan anıtın BM binası bitişiğine yapılması talebini reddetti.Neue Züricher Zeitung gazetesinin haberine göre, Cenevre'deki Ermeni  anıtına karşı Türkiye'nin baskısı etkisini gösterdi.

Haberde, Kanton yönetiminin, Cenevre Belediyesi'nin BM binası  bitişiğindeki Arianna Parkı'na yapılmasını istediği anıt için yeni bir yer  araması talebinde bulunduğu kaydedildi.

Ermeni iddialarına ilişkin Cenevre'de bir anıt yapılması tartışmasının  yedi yıldır devam ettiği anımsatılan haberde, anıtın yapılması için Ermeniler ve  Cenevre belediyesine karşı Türkiye ve İsviçre Dışişleri Bakanlığı'nın (EDA)  mücadele verdiği ifade edildi.

Anıta inşa iznini kanton yönetiminin vermesi gerektiğine işaret edilen  haberde, Cenevre Kantonu Başkanı Francois Longchamp'ın proje için destek  vermesine rağmen, projenin daha az dikkat çekecek bir yere kaydırılmasını talep  ettiği öne sürüldü.

Anıtın ilk olarak eski şehir merkezinde yapılması planlanmış ancak  anıt koruma kurumunun vetosu üzerine anıtın şehir merkezine yapılması  engellenmişti.

Son kararın Ermenilerin tepkisini çekeceği belirtilen haberde,  Türkiye'nin, anıtın inşasını engellemek amacıyla tüm kanalları kullandığı, Türk  diplomasisinin her türlü alanda devreye girerek belediye, kanton, BM ve hükümetle  temas kurduğu kaydedildi.

HABER7

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.