Sosyal Medya

Aile

Aile nedir, nasıl olmalıdır?

Çocuğun davranışları karşısında ilgisiz kalan anne babalar, çocuklarına farkında olmadan zarar verirler. Böyle bir ortamda büyüyen çocuklar, kendilerini disipline edemezler, anne babayla sağlıklı ilişkiler kuramadıklarından güvensizdirler.Aile, kendimi ifade ettiğim, maddi ve manevi paylaşım içinde olduğum bir ortamdır. Burada duygu ve düşüncelerimi ifade eder, yaşadığım zorlukları ailemle paylaşır, onların desteğini alırım.

Aile içinde farklı düşüncelere sahip kimseler olabilir burada farklılıklara saygı göstermeyi öğrenmeliyim. Aile içinde rahatsız olduğum bir durum varsa bunu ifade eder ve beklentilerimi ortaya koymaktan kaçınmam.

Ailemle bir salkımın taneleri gibiyizdir. Birbirimize sevgiyle kenetleriniz ama her birimiz kendimize özgüyüz...
İLGİSİZ ANNE BABALAR

Çocuğun davranışları karşısında ilgisiz kalan anne babalar, çocuklarına farkında olmadan zarar verirler. Böyle bir ortamda büyüyen çocuklar, kendilerini disipline edemezler, anne babayla sağlıklı ilişkiler kuramadıklarından güvensizdirler. İlgisiz anne babalar, çocukla yüzeysel ilişkiler kurarlar ve evet hayırları yoktur. Çocuk dışarıya çıktığında evdeki ortamı burada da aramakta fakat bulamamaktadır. Çünkü dışarıda kurallar vardır ve çocuk kurallara uymakta zorlanmaktadır.
ÇOCUKLARINA SÖZ HAKKI VERMEYEN AİLELER:

Çocuklarına konuşma hakkı tanımayan ebeveynler, sevgilerini hiçbir şekilde ifade edemezler. Çocuklarını ağır eleştirilere tabi tutan bu kimseler, küçük bir şeyde fırtınalar koparır ve çocuklarına baskı uygularlar. Bütün bunların çocuk için faydalı olduğunu düşündüklerinden kendilerini değiştirmeyi akıllarına dahi getirmezler. Çocukların daime olumsuz taraflarını ortaya koyarlar, önyargılıdırlar. Oysa red edilen çocuk, kendini mutsuz ve umutsuz hisseder, ne insanlara ne de kendine güvenir.
KATI VE OTORİTER EBEVEYNLER

Katı ve otoriter ebeveynler, çocuklarına tercih hakkı tanımazlar, aksine onları kendi belirledikleri kalıplar dahilinde yetiştirmeyi arzu ederler. Bu çocuklar ebeveynlerinin tercihleri üzere yaşadıklarından hiçbir zaman kendileri olamazlar.
TUTARSIZ EBEVEYN TUTUMLARI

Eğitimde tutarlı ve dengeli olmak oldukça önemlidir. Belli davranışların kimi zaman hoş görülmesi kimi zaman da cezalandırılması çocuğun iç dünyasında tutarsızlığa neden olabilir. Çocuk neyi ne zaman yapacağını kestiremez ve buna kendince anlam vermeye çalışır.
MÜKEMMELİYETÇİ EBEVEYNLER

Mükemmeliyetçi anne babaların beklentileri daima yüksektir. Bu kimseler kendi hayatlarında gerçekleştiremedikleri ideallerini çocuk üzerinden gerçekleştirmeye çalışırlar. Onlara göre çocuk bulunduğu her ortamda birinci olmalı, her zaman en olmak için yarışmalıdır. Bu durum birsüre sonra çocuğu yoruyor ve daha büyük sorunların ortaya çıkmasına neden oluyor.
İDEAL EBEVYEN TUTUMLARI

Anne baba çocuğun, kendini ifade etme hakkının olduğunu bilir. Aile içi ilişkilerinde sevecen ve hoş görülüdür. Çocuğun ilgi alanını göz önünde bulundurur ve yeteneklerini geliştirmesi için teşvik eder. Aile tarafından kabul gören çocuğun özgüveni yüksektir ve bu çocuk sosyal ilişkilerinde başarılıdır.
HAYATINIZ ÇOCUK İÇİN KİTAP GİBİDİR

Ebeveynlerin çocuklarına örnek olmaları ve yol göstermeleri gerekir. Zira, çocuklar ileriki yaşamlarından anne baba gibi davranır ve onları taklit ederler.

Çocuğunuza yalan konuşma diye öğüt verirken, arkadaşınızla kararlaştırdığınız randevuya gitmemek için "evde yok de" derseniz çocuğa tutarsızlığı öğretmiş olursunuz.

Çocuğunuza, "sakın hiç bir eşyanı arkadaşına verme diye nasihatlarda bulunursanız cimriliği öğütlemiş olursunuz.

Çocuğunuza, "arkadaşınla randevuna geç kalacaksan, namazını kılmadan çık" derseniz, dünya işlerini ahiret işlerinin önüne çıkarmış olursunuz. Çocuğunuza, sabah ezanı okunurken "bugün de kalkma, çok yorgunsun" diyorsanız ibadetlerinde kendini disipline etmesine engel olursunuz.

Çocuğunuz otobüste, yaşlı birine yer verdiğinde "boş ver, niye kalkıyorsun" diyorsanız bencilliği öğütlemiş olursunuz.

Sen bulunduğun toplumda dikkat çeken tek kişi olmalısın, her zaman ön planda durmalısın diyorsanız, narsist eğilimleri öğütlemiş olursunuz.

Plansız ve düzensiz bir hayat yaşıyorsanız, çocuğunuza zaman israfını aşılamış olursunuz.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.

window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');
window.dataLayer = window.dataLayer || []; function gtag(){dataLayer.push(arguments);} gtag('js', new Date()); gtag('config', 'UA-57160306-1');