Sosyal Medya

Coğrafyamız

Parlamento toplanıyor, Kürtler 'kızgın'

Parlamento toplanıyor, Kürtler 'kızgın' Yeni hükümet için gruplar arasındaki pazarlıkların devam ettiği Irak'ta Meclis bugün toplanıyor. Hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar İbadi ümitli, ancak Kürtler taleplerinin gözardı edildiği gerekçesiyle kızgın. 

Irak'ta hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar İbadi, çalışmalarında son aşamaya geldiğini açıkladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Irak Meclis Başkanlığı, Pazar günü yaptığı çağrıda oturumun yeni hükümete güvenoyu vermek için düzenleneceğini bildirdi. Siyasi gruplar arasında pazarlıkların sürdüğü ülkede, tam bir uzlaşı sağlanamaması hükümetin ilanının gecikmesine neden oluyor.

Yeni hükümeti kurmakla görevlendirilen Haydar İbadi’nin yasal olarak hükümeti 10 Eylül’e kadar kurması gerekiyor. İbadi, Cumartesi günü yaptığı açıklamada hükümet kurma çalışmalarında son merhaleye geldiğini söyledi. Haydar İbadi gecikmenin nedeni olarak siyasi grupların bakanlıklar için isim bildirmede yavaş davranmalarını gösterdi.

Kürtler kızgın

Hükümet kurma görüşmelerini yürüten Kürt heyeti kaynakları Pazar günü, Şii Ulusal ittifak ile yürüttükleri görüşmelerin, taleplerinin göz ardı edilmesinden dolayı çıkmaza girdiğini açıkladı.

Kürtler adına Bağdat'taki hükümet müzakerelerini sürdüren Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ise gün içinde Kürt heyetinin Süleymaniye'ye gidip Kürt liderlerle toplantı yapacaklarını ve bir sonraki hükümete katılıp katılmama kararını açıklayacaklaırnı söyledi. 

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Masum 12 Agustos’ta hükümeti kurma görevini İbadi’ye vermişti.

Sünnilere altı bakanlık

Irak'ta Sünnilerin temsilcisi Milli Güçler Koalisyonu, yeni hükümette altı bakanlığı aldıklarını açıklamıştı. Şii Ulusal İttifak ise cumhurbaşkanı yardımcıları olarak Başbakan Nuri Maliki ve İyad Allavi'yi aday göstermişti.

Milli Güçler Koalisyonu'ndan milletvekili Halid Mefreci, Şii politikacıların yoğunlukta olduğu Ulusal İttifak ile hükümet kurma çalışmaları kapsamında devam eden görüşmelerde 'genel af ile adalet ve sorumluluk hukuku' konuları dışındaki meselelerde uzlaşmaya vardıklarını söyledi.

Sünnileri temsil eden Milli Güçler Birliği Sözcüsü Zafer Anni, daha önce yaptığı açıklamada İbadi’nin Sünni blokun taleplerini karşılama meselesinde ciddi bir niyet görmediklerini, yine de müzakerelere devam ettiğini söyledi.

Şii Ulusal İttifak adaylarını açıkladı

Irak Meclisi'nde en çok sandalyeye sahip Ulusal İttifak'ın, cumhurbaşkanı ve başbakan yardımcılığı görevleri için belirlediği adaylar açıklandı.

Ulusal İttifak milletvekili Selim Şevki, Şii politikacı Ammar Hekim liderliğindeki Muvatın Koalisyonu'ndan milletvekili Ahmed Celebi'nin başbakan yardımcılığına aday gösterildiğini açıkladı.

Şevki, eski başbakan Nuri Maliki ve Irak Meclis'inin eski başkanı ve Ulusal Koalisyon (Vataniyye) Başkanı İyad Allavi'nin de cumhurbaşkanı yardımcılığına aday gösterildiğini belirtti.

Maliki'ye 'dokunulmazlık zırhı'

Başbakan Nuri Maliki, Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum'un kendisini değil de bir başka Şii siyasetçi olan Haydar İbadi'yi hükümeti kurmakla görevlendirmesine itiraz etmiş ve başbakanlıkan çekilmeyeceğini açıklamıştı. Bunun üzerine Maliki'ye bağlı güçler, Bağdat'ta Yeşil Bölge de dahil birçok devlet kurumunu ve İbadi'nin evini kuşatma altına almış, kısmi bir darbeye yeltenmişti. Ancak Maliki'nin darbe teşebbüsünün İran ve ABD'den destek görmemesi üzerine Maliki 'siyasi hayatının devam etmesi' ve 'yargılanmayacağı güvencesi'nin verilmesi karşılığında geri adım atarak İbadi'nin başbakanlığını tanıyacağını açıklamıştı.

Maliki'nin Şii Ulusal İttifak tarafından cumhurbaşkanlığı yardımcılığına aday gösterilmesi ona hem siyasi hayatını devam ettirme hem de dokunulmazlık sağlayacak.

Adayların bu görevlere gelebilmesi için ise en az 165 milletvekilinin oyunu alması gerekiyor.

Bağdat'ta kıran kırana pazarlık

Irak Cumhurbaşkanı Fuad Mahsum tarafından hükümeti kurmakla görevlendirilen Şii siyasetçi Haydar İbadi, hükümet programını siyasi aktörlerle koordinasyon içinde oluşturdu, ancak bakanlıkların dağılımında süreç tıkanıyor. Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında hangi bakanlığın kime verileceği konusunda kıran kırana pazarlıklar devam ediyor, taraflar pozisyonlarında sertleşiyor.

Irak'ta bakanlıklar konusundaki pazarlıklar sadece Kürtler, Şiiler ve Sünniler arasında da kalmıyor. Şii partiler de kendi aralarında bakanlık paylaşımı konusunda uzlaşamıyor. Savunma Bakanlığı'nın kime verileceği Şiiler arasındaki temel çekişmelerden birisi. Şii siyasetçi Ammar Hekim'in liderliğini yaptığı Irak Yüksek İslam Konseyi, Savunma Bakanlığı'nı isterken, Haydar İbadi buna karşı çıkıyor. İbadi, Savunma Bakanlığı'na İyad Allavi döneminde ulusal güvenlik bakanı olarak çalışan Kasım Davut'un gelmesini istiyor. Bir başka Şii grup olan Bedir örgütü, liderleri olan Hadi Amiri'de ısrarcı. Ammar Hekim'in partisi ise Bakır Zubeydi'yi Savunma Bakanı olarak görmek istiyor.

Dışişleri Bakanlığı tartışmalı

Siyasi pazarlıkların en hararetli tartışmalarından birisi de Dışişleri Bakanlığı'nın kime verileceği. Irak'ta, Saddam Hüseyin sonrası 2005'te yapılan ilk seçimlerden bu yana Dışişleri Bakanlığı Kürtlere veriliyordu. Ancak diplomatik kaynaklar, hükümeti kurmakla görevli olan Haydar İbadi'nin dışişleri bakanı olarak Şii siyasetçi İbrahim Caferi'yi aday göstermekte ısrar ettiğini söylüyor. İbadi, Kürtlere Dışişleri Bakanlığı yerine Maliye Bakanlığı'nı teklif etti ancak Kürtler bu teklifi reddetti.

Maliki'nin liderliğini yaptığı Kanun Devleti Koalisyonu ise Petrol Bakanlığı'nın kendilerinde kalmasını istiyor. Sünnileri temsil eden Milli Güçler Birliği ise Elektrik Bakanlığı ile Yüksek Eğitim Bakanlığı'nın kendilerine verilmesini talep ediyor.

Hükümet senaryoları:

Irak’ta Haydar İbadi’nin hazırladığı tartışmalı kabine listesinde Şiilere 17, Sünnilere 8, Kürtlere ise 2'si azınlıklara tahsis edilmek üzere 7 bakanlık veriliyor. Sızan isimler şunlar:

Irak Ulusal İttifakı (Şiileri temsilen)

Dışişleri Bakanı: İbrahim Caferi.

Adalet Bakanı: Hasan Şammari.

Ticaret Bakanı: Evs Hazali.

Savunma Bakanı: Kasım Davut.

Petrol Bakanı: Hüseyin Şehristani.

Ulaştırma Bakanı: Beyan Cebr.

Yüksek Eğitim Bakanı: İbrahim Bahrul Ulum.

Sadr Hareketi (Şii): Gençlik, sağlık, su kaynakları, belediyeler, iletişim, endüstri bakanlıklarını alacak. İmar Bakanı Muhammed Darrac ise yerini koruyacak.

Milli Güçler Birliği (Sünnileri temsilen):

İçişleri Bakanı: Cabir Halaf Cabiri

Elektrik Bakanı: Selman Cumeyli

Eğitim Bakanı: Muhammed İkbal

Tarım Bakanı: Falah Hasan

Çevre Bakanı: Kuteybe Cuburi.

Eyalet İşleri Bakanı: Salah Cuburi.

Ek olarak bir başbakan yardımcılığı.

Kürt İttifakı:

Maliye Bakanı: Roz Nuri Şevayes.

Göçmenler Bakanlığı

Kültür Bakanlığı

Turizm Bakanlığı

Hoşyar Zebari ise başbakan yardımcısı olacak.

Haydar İbadi görevlendirildi

Maliki'nin lideri olduğu Kanun Devleti Koalisyonu, 30 Nisan'da yapılan genel seçimlerde 92 sandalye çıkarmıştı.

Ancak Cumhurbaşkanı Fuat Masum, Irak Ulusal Şii İttifakı'nın aday olarak gösterdiği Parlamento Başkan Yardımcısı Haydar İbadi'yi görevlendirdi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.