Sosyal Medya

Coğrafyamız

Yemen-İran ilişkileri geriliyor

Yemen Cumhurbaşkanı Hadi'nin İran'ı Yemen'deki Şii Husilere silah göndermek ve mezhepçilik yapmakla suçlaması üzerine Tahran yönetiminden İran dış politikasının 'meşru ve barışçıl talepleri destekleme'ye dayandığı açıklaması geldi.İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Merziye Afham, “Yemen’in birliği ve istikrarını desteklediklerini, Yemen'deki siyasi süreçte tüm siyasi partilerin ve grupların katılımı ile ülkenin güvenlik ve istikrarıın yeniden sağlanması gerektiğini" ifade etti.

Afham, İran’ın dış politisı hakkında da“İran’ın dış politikası akılcılık ve itidale dayanmakta, diğer ülkeler ile etkileşim, içişlerine karışmama, şiddet, aşırılık, terörizm ve kutuplaşmaya karşı mücadele etmek, meşru ve barışçıl taleplerin desteklenmesine dayanıyor” dedi.

İran'a mezhepçilik suçlaması

Yemen Cumhurbaşkanı Abdurabbu Mansur Hadi, İran’ı ülkede hükümetin istifasını isteyen ve bunun için protesto gösterileri düzenleyen Husileri desteklemekle suçlamıştı.

Hadi, Lübnan merkezli yayın yapan ve İran tarafından finanse edilen bazı televizyon kanallarının ülkesindeki olayları kışkırttığını iddia ederek, İran'a “Yemen halkına bir bütün olarak yaklaş, belli bir grup ve mezhebe dönük hareket etme" diye çağrıda bulunmuştu.

Yemen yönetimi, Husilerin kaçak yollarla İran'dan ağır silah desteği aldığını iddia ediyor. 

Yemenli askeri uzmanlar Husilerin 2010'daki 6'ıncı savaşta kullandıkları Katyuşa roketlerinin daha önce Lübnan'daki Hizbullah'ın kullandığı çeşitten olduğunu, bu durumun Husilerin İran ve Hizbullah'tan  silah sağladığının delili olduğunu ileri sürüyor.

Birleşmiş Milletler'e bağlı Gerçekleri Araştırma Komisyonu da İran'ın Sada yakınlarındaki Kızıldeniz'in Luhayya limanına silah ulaştırmak için Eritre'de bir üs kurduğunu, İran gemilerinin Aden Körfezi'nde korsanlarla mücadele bahanesiyle Yemen'e silah kaçırdığını iddia etti.

Geçen yıl Yemen sahil güvenlik güçleri içinde İran silahları bulunan ve Husilere gittiği söylenen "Cihan 1" isimli bir gemiyi alıkoymuştu.

İstikrar sağlanamadı

Yemen’de eski devlet başkanı Ali Abdullah Salih’in görevini bırakmak zorunda kaldığı 2011'deki ayaklanmanın ardından ülkede istikrar ve güvenlik sorunu sürüyor.

Güneyde ayrılıkçı Güney Hareketi, Yemen güvenlik güçleriyle çatışıyor. Kuzeyde ise Şii Husiler ile Sünni aşiretler ve ordu arasında sık sık çatışma yaşanıyor.

El Kaide ise güçlü olduğu birçok bölgede üslerini Yemen ordusuna kaptırıyor ancak buna karşın petrol ve doğalgaz borularına saldırarak orduyu operasyondan vazgeçirmeye çalışıyor.

Hasar gören boruların tamiri güvenlik nedeniyle uzun süre alıyor, bu nedenle de ülkede sık sık doğalgaz ve petrol arzında ciddi sorunlar yaşanıyor.

Yemen'de açlık sınırında yaşayan insan sayısı 10 milyona yaklaşmış durumda.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.