Sosyal Medya

Coğrafyamız

İHH'dan Suriye'ye yeraltı hastanesi

Suriye'de rejimin, sivil yerleşimleri ve sağlık merkezlerini hedef alması yardım kuruluşları ve muhalifleri farklı arayışlar itti. İHH İnsani Yardım Vakfı, rejimin hava saldırılarından hastaların korunması için Suriye'de bir yeraltı hastanesi inşa ediyor.İç savaşın 4. yılında da Suriye'de sivillerin yaşadığı yerleşim alanları ile birlikte okullar, fırınlar, hastaneler de rejime bağlı askerler tarafından havadan ve karadan bombalanıyor.

Saldırılarda şimdiye kadar tedavi için hastaneye gelen yaralıların yanı sıra, birçok görevli doktor ve hemşire de hayatını kaybetti.

Saldırıları karşısında hasta ve yaralıların güvenli bir şekilde tedavi olmaları için muhalifler, hastaneleri yer altına inşa etmeye başladı.

Bunun için İHH’nın da katkılarıyla Hama, Halep ve İdlib'e eşit mesafede bir hastane inşa ediliyor.

Yaklaşık 2 ayda bitirilmesi planlanan ve 3 bölümden oluşan hastane, yerin altına yapılıyor.

Aylardır süren çalışma sonucu hastanenin koridor ve odaları büyük oranda bitirildi.

Dağ oyularak inşa ediliyor

Hama kırsalında bir dağın yaklaşık 20 metre altında maden kazar gibi hazırlanan odalardan oluşan hastanenin bir kaç ay sonra faaliyete geçmesi bekleniyor.

Suriyeli işçiler tarafından koridor ve odalar oyularak oluşturulan hastanenin bir bölümü sık sık elektrik kesintisi yaşanan ülkede ilaçları saklamak için soğuk hava deposu olarak da kullanılacak.

Hama Bölgesi Tıbbi Komisyon sorumlularından Doktor Ebu Abdurrahman saldırılardan korunabilmek için dağı oyarak hastane inşa ettiklerini söyledi.

Bugüne kadar 160'ın üzerinde doktorun rejimin saldırıları sonucu hayatını kaybettiğini vurgulayan Abdurrahman, hastanenin faaliyete geçmesiyle gerek tedavi gören hastaların gerekse sağlık görevlilerinin daha güvende olacağını ifade etti.

Aylardır hastanenin inşası için çaba harcandığını söyleyen Abdurrahman, hastanenin tamamlanması için desteğe ihtiyaçları olduğunu dile getirdi.

İHH İnsani Yardım Vakfı Suriye Koordinatörü Muhammed Yorgancıoğlu da Esed birliklerinin sağlık hizmeti veren her binayı vurduğunu, bundan korunabilmek için farklı yöntemlere başvurulduğunu söyledi.

Hastanenin, kısıtlı imkânlarla yapılmaya çalışıldığını anlatan Yorgancıoğlu, kazılan alanın hastaneye dönüşmesine katkı sunduklarını kaydetti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.