Sosyal Medya

Dünya

ABD'de fast food isyanı

ABD'de fast food restoran zincirleri çalışanları greve gitti. Bir günlük iş bırakma eylemine binlerce çalışan katıldı. Polis gösterilere müdahale etti.New York'un merkezi Times Meydanı'nda bulunan McDonald's şubesi önünde gösteri düzenleyen gruba polis müdahale etti. Grevi organize eden "15 için mücadele" (Fight for 15) isimli girişimin çok sayıda üyesi göz altına alındı.

Girişimin başta Los Angeles, Detroit ve Boston olmak üzere 150'ye yakın Amerikan şehrinde düzenlediği gösterilere polisin yer yer müdahale ettiği, bazı göstericilerin polis tarafından göz altına alındığı belirtildi.

"15 için mücadele" girişimi, fast food restoran zincirlerinde saat ücretinin 15 dolara çıkarılmasını talep ediyor. Ülke genelinde ortalama saat başı ücreti halen 7,5 dolar seviyesinde bulunuyor.

Obama çalışanlara destek çıktı

"15 için mücadele" girişiminin kampanyası McDonald's, Burger King ve diğer fast food restoran zincirlerinde yaklaşık iki yıldır yürütülüyor. Kampanya, aralarında Başkan Barack Obama'nın da bulunduğu tanınmış isimler tarafından destekleniyor. Obama, bir süre önce, "Bu ülkede, fast food çalışanlarının ailelerine onurlu bir hayat sunmak için ücret artışı talep eden bir ulusal hareket var" ifadelerini kullanarak kampanyayı övmüştü.   

McDonald's yönetiminden yapılan açıklamada, "emeklerine saygı duyduğumuz çalışanlarımıza adil bir ücret ödüyoruz. Muhtemel bir ücret artışı kademeli olarak uygulanacaktır" denildi. Açıklamada, "şiddete yer vermeyen gösteri hakkını saygıyla karşılıyoruz" görüşüne yer verildi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.