Sosyal Medya

Dünya

İsrail'in dokunulmazlığına isyan etti

Kanadalı milletvekili İsrail'in katliamına isyan ederek partisinden istifa etti.İsrail'in Gazze'de 2 binden fazla Filistinliyi öldürmesi karşısındaki duyarsızlığı nedeniyle partisinden istifa eden ve hükümete tepki gösteren Kanadalı milletvekili Sana Hassainia, Batı'da İsrail'i eleştirme konusunda adı konulmamış bir sansür bulunduğuna işaret etti. Hassainia, "Birileri Filistin davasını savunmaya kalktığı andan itibaren hemen sansüre uğrar, Yahudi karşıtı damgası yer ve tüm kapılar yüzüne kapanır" ifadesini kullandı.

Bağımsız milletvekili Hassainia, istifasının ardından konuyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İSRAİL'İ ELEŞTİRMENİN BEDELİ

Hassainia, Kanada'da Filistin meselesini savunmanın kişinin kariyerini tehlikeye atması demek olduğunu ve Yahudi karşıtı olmakla eşdeğer tutulduğunu belirtti.

ADI KONULMAMIŞ BİR SANSÜR MEVCUT

Batı ülkelerinde uzun yıllardır İsrail'i eleştirme konusunda adı konulmamış bir sansür bulunduğuna işaret eden Hassainia, şunları kaydetti:

"Birileri Filistin davasını savunmaya kalktığı andan itibaren hemen sansüre uğrar, Yahudi karşıtı damgası yer ve tüm kapılar yüzüne kapanır."

KATLİAMA İZİN VERMEK ADİL DEĞİL

İsrail'in olduğu kadar Filistinlilerin de kendilerini savunma hakkı bulunduğunu vurgulayan Hassainia, "bu katliama izin verilmesinin adil olmadığına" dikkati çekti.

Hassainia, tepkisinin Kanadalı Yahudiler tarafından olumsuz karşılandığını, şimdiye dek yalnızca bir Kanadalı Yahudi'den destek mesajı aldığını kaydetti.

Kanada hükümetinin İsrail'in keskin destekleyicilerinden biri olduğunu belirten Hassainia, Kanada'nın insan hakları ve adaletten bahsetmesine rağmen, "en sonunda gidip adaletle dalga geçenlere destek vermesini" eleştirdi.

Kanada kamuoyundan olumlu tepki aldığına işaret eden Hassainia, bir politikacının risk almasının ve değerleri için kariyerini tehlikeye atmasının Kanada'da çok rastlanan bir şey olmadığını belirtti.

SANA HASSAİNİA KİMDİR?

Kanada'da 2011'de sosyal demokrat Yeni Demokratik Parti'den (NPD) milletvekili seçilerek parlamentoya giren Tunus asıllı Hassainia, İsrail'in Gazze'ye 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün süren saldırılarında her gün çok sayıda Filistinlinin hayatını kaybetmesi karşısında partisinin daha insancıl ve etkili bir söylem kullanması için çalıştı. Ancak NPD lideri Thomas Mulclair, sivillerin ölümlerine karşı çıkmasına karşın İsrail'in teröristlere karşı kendi vatandaşlarını savunma hakkı olduğunu söylemeye devam etti. Hassainia da NPD'nin Gazze konusunda adil tavır almamasını gerekçe göstererek geçen hafta partisinden istifa etti.

İsrail'in 7 Temmuz'da başlattığı saldırılarında 2 bin 145 Filistinli hayatını kaybetmiş, 11 bin 100 kişi yaralanmıştı. Mısır'ın arabuluculuğunda Kahire'de yürütülen görüşmelerde İsrail ile Filistinli gruplar arasında 26 Ağustos'ta kalıcı ateşkes sağlanmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.