Sosyal Medya

Dünya

İsrail'in baskınları sürüyor

Gazze'de ateşkes sağlandı ancak Batı Şeria'daki İsrail baskıları sürüyor. İsrail ordusu, Batı Şeria'nın farklı kentlerinde bazı ev ve işyerlerine baskın düzenledi. Baskınlarda 12 Filistinli gözaltına alındı.Filistin Esirler Cemiyeti yaptığı açıklamada, İsrail askerlerinin, Batı Şeria'daki Tul Kerm'de beş, El Halil'de üç, Beytullahim'de iki ve Cenin ile Nablus'ta iki Filistinli'yi gözaltına aldığını duyurdu.

Bölgedeki kaynaklardan alınan bilgilere göre, Batı Şeria'nın Nablus kentine bağlı Birun beldesinde iki genci gözaltına alan İsrail askerleri Birun Lisesi Müdürü'nün evine de baskın düzenledi. İsrail askerlerinin, müdürü tehdit ettiği ve öğrencilerin Yahudi yerleşimcilerin araçlarına taş atmaları halinde kendisini gözaltına alacaklarını söyledikleri vurgulandı.

Beytullahim kentinin Beyt Ficar beldesinde bazı evlerde silah bulunduğu gerekçesiyle arama yapan İsrailli askerlerin, iki Filistinli'yi gözaltına aldığı ifade edildi.

Ramallah'ın batı kesiminde yer alan Betilu beldesinde de evlere düzenlenen baskınlarda dört kişi gözaltına alındı.

İsrail askerleri dün Yahudi yerleşimcilerin aracına taş attıkları iddiasıyla Filistinli öğrencileri gözaltına almak için Birun Lisesi'ne baskın düzenlemiş, okulun bulunduğu köye barikat kurarak giriş-çıkışları engellemişti.

Hamas üyelerine tutuklama

İsrail ordusu son operasyonlar sırasında 93 Hamas üyesinin tutuklandığını, 46 Hamas üyesinin soruşturmanın ileri aşaması için gözaltında tutulduğunu, 600 bin İsrail Şekeli (173 bin dolar), 24 saldırı tüfeği, 6 tabanca, 7 roketatar ve mühimmatına da el konulduğunu açıklamıştı.

İsrail, Batı Şeria'yı Yahuda ve Samarya şeklinde adlandırarak kendi toprağı olarak görüyor. Batı Şeria'da 2 milyon 300 bin, Doğu Kudüs'te ise 200 bin Yahudi yerleşimci bulunuyor.

Filistin Esirler Bakanlığı, İsrail hapishanelerinde yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunduğunu açıkladı.

Filistinlilerin evleri yıkıldı

İsrail ordusu Haziran ayında üç Yahudi yerleşimcinin ölümünden sorumlu tuttuğu Filistinli üç kişiden ikisinin El Halil’deki evini de dinamitlerle yıktı, üçüncüsünün evini de mühürledi.

İsrail 12 Haziran'da Batı Şeria'daki Gush Etzion yerleşim biriminde kaybolan Yahudi üç yerleşimci gencin kaçırıldığını iddia etmiş, bundan Hamas yönetimini sorumlu tutmuştu.

Kaybolan kişilerin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Hüseyin Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da Yahudi yerleşimciler tarafından kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü.

Bu olayların ardından İsrail, yıllardır abluka altında tuttuğu Gazze'ye 7 Temmuz'da havadan ve denizden, 17 Temmuz'da ise karadan saldırıya geçmişti. Saldırılarda iki bin 160 kişi hayatını kaybetti, 11 binin üzerinde kişi yaralandı.

Taraflar arasında Kahire’de yapılan görüşmeler sonucunda önceki gün süresiz ateşkes sağlandı.

İsrail güvenlik güçlerinin Batı Şeria ve Kudüs'te bu nedenle düzenlenen gösterilere müdahalesinin yanı sıra Filistinlilere ait birçok ev ve işyerine düzenlediği baskınlarda çıkan olaylarda şimdiye kadar 34 kişi hayatını kaybetti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.