Sosyal Medya

Dünya

IŞİD’den ABD’ye 'mesaj'

IŞİD tarafından sosyal medyada “Amerika’ya mesaj” adıyla paylaşılan ve henüz gerçekliği doğrulanamayan videoda, ABD’li gazeteci James Foley başı kesilerek öldürülüyor.Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütünün, ABD’li gazeteci James Foley’nin başını keserek öldürdüğü iddia edilen bir video, “Amerika’ya mesaj” adıyla sosyal medyada paylaşıldı.

Doğruluğundan henüz emin olunamayan videoda, 2012’de görev yaptığı Suriye’de kaçırılan Amerikalı gazeteci James Foley olduğu iddia edilen bir kişi IŞİD militanı tarafından başı kesilerek öldürülüyor.

Videoda James Foley, öldürülmeden önce bir metin okuyarak, gerçek katilinin ABD hükümeti olduğunu söylüyor. ABD Hava Kuvvetleri’nde çalışan kardeşine seslenerek, “Irak’ı yakın zamanda kim bombaladı?” diye soruyor.

"Kaderi Obama'nın elinde"

Videoda görülen bir başka gazeteci Steven Joel Sotloff’un kaderinin ise “Başkan Obama’nın elinde” olduğu söyleniyor. IŞİD’e göre, Sotloff’un infazında Obama’nın bir sonraki ‘hamlesi’ belirleyici olacak. Suriye, Yemen ve Libya'da muhabirlik yapan Sofloff da 2013 Temmuz'unda kaybolmuştu.

Açıklamayı yapan ve infazı gerçekleştiren kişinin akıcı İngiliz aksanıyla konuşması dikkat çekti.

Ailesi Foley'in ölümünü doğruladı

ABD resmi makamları, 40 yaşındaki Foley'in öldürülme görüntülerinin gerçek olup olmadığına ilişkin henüz açıklamada bulunmadı. Ancak Foley'in ailesi oğullarının ölümünü doğruladı.

Anne Diane Foley, oğlunun serbest bırakılması için açılan bir sosyal medya hesabında yayımladığı mesajda, "Oğlumuz Jim için hiç bu kadar gurur duymamıştık. O, Suriye halkının çektiği acıları dünyaya ifşa etmeye çalışırken hayatını verdi. Kaçıranlardan, geride kalan rehinelerin hayatlarını bağışlamalarını istirham ediyoruz. Jim gibi onlar da masum. Amerikan hükümetinin Irak, Suriye ya da dünyanın herhangi bir yerine dair politikaları üzerinde hiçbir kontrolleri yok" ifadelerini kullandı.

Daha önce aynı hesapta “Herkesin bir yanıt veya doğrulama beklediğini biliyoruz. Lütfen daha fazla bilgi edinene kadar sabredin ve Foley’i dualarınızdan eksik etmeyin” denilmişti.

"Obama açıklama yapacak"

AP haber ajansına isimlerinin açıklanmaması şartıyla konuşan Amerikalı yetkililer de videonun gerçek göründüğünü söylediler. Yetkililerden biri, ABD Başkanı Barack Obama'nın bugün konuyla ilgili açıklama yapmasının beklendiğini belirtti.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden ise videoyu izlediklerini ve bilgilerin doğruluğunun araştırıldığını söyledi. Hayden, "Doğruysa ABD bu vahşet karşısında dehşete düşecektir" ifadesini kullandı.

Ortadoğu’da beş yıl görev yapan James Foley, 22 Kasım 2012 tarihinde kimliği belirsiz kişilerce kaçırılmıştı. 

“Amerikan haçını kıracağız”

Erbil’e ilerleyen IŞİD örgütüne hava saldırıları yapan ABD, Irak ve peşmerge askerlerinin işbirliğini de destekleyeceğini açıklayınca örgütün öncelikli hedefi haline geldi.

Kısa süre önce paylaşılan bir videoda da ABD’yi hedef alan örgüt, “Amerikan haçını kıracağız” ifadesini kullanarak, "ABD'ye her yerde saldıracağız" tehdidinde bulundu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.