Sosyal Medya

Coğrafyamız

'Selam olsun o yiğit halka'

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Gazzelileri yiğit bir halk olarak tanımladı, "İsrail ne zulmederse etsin hedefine ulaşamayacak. Hak ve adalet adına ayağa kalkmış bir halktan daha kudretli hiçbir güç yoktur” dedi.JW Marriott otelde düzenlenen ‘9. Geleneksel Konyalılar Buluşması’na katılan Davutoğlu, "Bu ramazanda gönlümüzün bir yarısı Gazze'de bir yarısı Suriye'de, Irak'ta" diyerek Gazze saldırısının başladığı geceden sabah 5'e kadar ulaşabilecekleri herkese ulaşmaya çalıştıklarını söyledi.

Davutoğlu, bu yönde kamuoyunun bildiği bilmediği çabaların sürdüğünü, ateşkes için çaba sarf ettiklerini aktardı. Gazzelilerin yiğit bir halk olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Öylesine yiğit bir halktır ki Gazzeliler, yıllardır ramazanda ve ramazan dışında her türlü saldırıya muhatap olmalarına rağmen boyun eğmediler, baş eğmediler. Selam olsun Gazzeliler'e, selam olsun o yiğit halka ki insanlığın sustuğu yerde vicdanı temsil ettiler" diye konuştu.

"Mutlaka bu zalimlerden bu dünyada ve ahirette bunun hesabı sorulacak" ifadesini kullanan Davutoğlu, şöyle devam etti:

"Ama sabırla ama adım adım giderek döşediğimiz taşlar üzerinden bir gün bu halklar omuz omuza verecekler, bu hesabı birlikte soracaklar. Nasıl sömürgecilere karşı direnmişse bu Ortadoğu halkları, inşallah kendi içinden çıkan zalimlere de, İsrail adı altında bu zulmü işleyen bütün o zalimlere de bunun hesabını soracak." 

Bakan Davutoğlu, saldırıların hedeflerinden birinin de Türkiye'nin büyük emeklerle gerçekleşmesine katkıda bulunduğu Filistinliler arasındaki birlik olduğuna işaret ederek "İsrail ne zulmederse etsin hedefine ulaşamayacak. Hak ve adalet adına ayağa kalkmış bir halktan daha kudretli hiçbir güç yoktur. İnşallah onlar bu mücadelelerini sürdürürken biz de gece gündüz onların yanında olmaya devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

‘Musul'u ve Kerkük'ü biz kaybetmedik’

Bakan Davutoğlu, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani'nin, Ankara'ya yaptığı ziyarette kendisine "Biz ancak sizinle geleceğimizi planlayabiliriz" dediğini aktararak Barzani'nin babasının da 1960'lı yıllarda dünya devletlerine mektup yazdığını anlattığını belirtti. Barzani'nin, bir tek Türkiye'nin mektubu açmadan iade ettiğini söylediğini aktaran Davutoğlu, şunları kaydetti:

"Şimdi bize Musul'un, Kerkük'ün hesabını soranlar, şunu unutmasınlar: Musul'u ve Kerkük'ü biz kaybetmedik. Musul ve Kerkük'te olanlara biz sessiz kalmadık. Bütün bir Irak dostluk halkamızın bir parçası. Sınır komşularınızdan bir mektup gelecek, siz açmadan dahi göndereceksiniz. İşte cumhurbaşkanı adaylarından birinin 'Arapların iç işlerine karışmayalım' dediği yol bu yol."

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nu eleştiren Davutoğlu, "Şimdi Ekmeleddin İhsanoğlu'na soruyorum: Kilis'teki, Antep'teki kamplara gitseydi ve Suriye'den kaçıp gelen, yolda eşini babasını kaybetmiş yetimlere ve kadınlara dönüp bunları deseydi, acaba o mübarek insan ve hep mazlumların yanında durmuş olan babası İhsan Efendi'nin huzuruna varabilir miydi" dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.