Sosyal Medya

Coğrafyamız

Meclis'ten ortak tepki

Meclis Genel Kurulu'nda İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınayan ortak bir bildiri yayımlandı. Bildiride saldırıların derhal durdurulması istendi. Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nun bildirisinde ise "İsrail'in amacı Filistin'i yok etmektir" dendiMeclis Genel Kurulu'nda 4 siyasi partinin İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınayan ortak bildirisi okundu. Bildiride saldırıların derhal durdurulması talep edilirken .insani yardımların Filistin topraklarına ulaşımını engelleyen ambargoların derhal kaldırılması istendi.

Meclis Birleşmiş Milletler ve uluslararası kuruluşlardan da kalıcı ateşkesin sağlanması için her türlü tedbiri gecikmeksizin almasını istedi. 

TBMM İnsan Hakları Komisyonu'ndan da kınama

Meclis İnsan Hakları Komisyonu da İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları nedeniyle özel gündemle toplandı. Toplantıda oybirliğiyle kabul edilen bildiride "İsrail’in asıl hedefi, açık hava hapishanesi haline getirdiği Filistin’de gruplar arasında sağlanan birliği ortadan kaldırmak ve tüm Filistin’i yok etmektir." ifadeleri yer aldı. 

Bildiride, İsrail'in sivillerin ölümünü bilerek ve isteyerek yaptığı savunuldu: 

"Yüksek askeri teknolojisiyle, atılan her adımı takip eden İsrail’in, çocukları ve kadınları yanlışlıkla öldürdüğüne inanmak imkansızdır. İsrail, dünyada nüfusun en yoğun olduğu, yani kilometrekareye düşen insan sayısının en çok olduğu Gazze’ye bomba atarak sivillerin ölümünü bilerek ve isteyerek gerçekleştirmektedir. Nitekim bazı İsrailli politikacıların, Filistinli çocuklar ve anneleri öldürülmeden İsrail için güvenliğin sağlanamayacağı şeklindeki korkunç açıklamaları, sivil ölümlerinin planlı yapıldığını ortaya koymaktadır."

İnsan Hakları Komisyonu İsrail'in tutumuna karşı Amerika, Avrupa ve İslam ülkelerinin sessiz kalmasına da tepki gösterdi: 

"Özellikle ABD’nin İsrail’in saldırılarını meşrulaştırmaya çalışması ve saldırılar sürerken İsrail’e milyonlarca dolarlık askeri yardımda bulunması korkunç bir trajedidir. Diyalog dışındaki yaklaşımların yeni bir şiddet sarmalı doğuracağı ve bunun bitmek bilmeyen yeni nefret tohumları ekeceği unutulmamalıdır."

Bildiride "Komisyon, hükümetlerden ve uluslararası kuruluşlardan umudumuzu yitirmiş durumdayız" ifadeleri kullanıldı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.