Sosyal Medya

Dünya

'Yeni bir Haçlı ittifakıyla karşı karşıyayız'

Başbakan ve cumhurbaşkanı adayı Erdoğan, Bursa’daki seçim mitinginde Gazze’ye İsrail saldırıları karşısında suskun kalmakla suçladığı Batı’ya karşı eleştirilerinin dozunu artırdı. Erdoğan, “Yeni bir Haçlı ittifakıyla karşı karşıyayız” dedi.İsrail’i ‘Terör devleti’ olarak niteleyen Başbakan, “İsrail günlerdir Gazze'yi bombalıyordu, şimdi kara harekatına başladı. 2 binden fazla masum yaralandı, İsrail okulları, hastaneleri, camileri, acımasızca insafsızca vurmaya devam ediyor. Bu insanlık dışı saldırı devam ederken, dünya susuyor, İslam ülkeleri susuyor" diye konuştu.

"Ölenlerin hepsi Filistinli"

Erdoğan, İsrail’in saldırılarına Hamas’ın fırlattığı roketleri gerekçe gösterdiğini hatırlatarak şunları söyledi:

“Terör devleti İsrail çoğu çocuk ve kadın 240'tan fazla Filistinliyi şehit ederken dünya susuyor. Bizim Filistin konusunda sesimizi yükseltmemizden birileri rahatsız oluyor. Herkes susar biz susmayız. Dünyada bir lider 'İsrail savunma hakkını kullanıyor' diyor. Bu nasıl savunma ki ölenlerin hepsi Filistinli. Hepsi oyun. Bunlar dürüst değil. Yeni bir Haçlı ittifakıyla karşı karşıyayız. Bu çok yanlış bir gidiş.”

Erdoğan, Birleşmiş Milletler’i de sessiz kalmakla eleştirdi. İnsan hakları örgütleri için de “Daha ne kadar üç maymunu oynayacaksınız” diye sordu, Avrupa Birliği'ni de eleştirdi:

"Avrupa Birliği neden susuyorsunuz? Buradan BM’ye soruyorum. Daha ne kadar susacaksınız? Ey insan hakları örgütleri daha ne kadar üç maymunu oynayacaksınız? Dünyadan bir tepki duydunuz mu? Dünya seyretse de biz seyretmeyeceğiz. İslam ülkeleri Filistin’e sırtını dönse biz sırtımızı dönmeyeceğiz. Hiçbir şey yapamazsak kalbimizde hakkı haykırmaya devam edeceğiz."

"Dünya liderleri acayip açıklamalar yapıyor"

Erdoğan dünya liderlerine de "Dünya liderleri acayip açıklamalar yapıyorlar. İsrail savunma hakkını kullanıyor diyor. Nasıl bir savunma hakkı ki ölenler sadece Filistinli. Hepsi oyun. Yeni bir haçlı ittifakıyla karşı karşıyayız. Batıya sesleniyorum. Dürüst bir yaklaşım değil. Bu yaklaşım yarın sizleri de vuracaktır" uyarısı yaptı. 

Erdoğan dün Ukrayna’da düşürülen yolcu uçağını da andı, “Ukrayna hava sahasında Malezya uçağı maalesef Rusya tarafından füzeyle vurularak indirildi. Uçaktaki yolcuların yaklaşık 160 tanesi Hollandalı. Bakınız, Hollanda'dan Malezya'ya gidecek ve bu uçak Ukrayna sahasında vuruluyor. Bu nasıl bir yaklaşımdır, bu nasıl bir anlayıştır? Hani dünya barışı için koşacaktık? Hani dünya barışına çalışacaktık?" dedi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.