Sosyal Medya

Coğrafyamız

'255 Sünni tutuklu infaz edildi'

İnsan Hakları İzleme Örgütü, Irak güvenlik güçleri ve rejim yanlısı silahlı grupların 9 Haziran’dan bu yana altı farklı kentte sekizi 18 yaşından küçük en az 255 Sünni tutukluyu infaz ettiğini açıkladı.New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü, vakaların tamamına yakınının, Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ilerlemesi üzerine Irak ordusunun geri çekilişi sırasında gerçekleştiğini duyurdu.

Örgüte göre, kaydedilen vakalar Ninova'daki Telafer, Bakuba, Diyala'daki Cumarha ve Anbar'daki Rava bölgelerinde gerçekleşti.

Örgütün raporunda, "Bu yargı dışı toplu katliam vakaları, savaş suçları veya insan hakları suçlarının kanıtı olabilir" dendi.

Örgüt, intikam amaçlı olduğunu öne sürdüğü cinayetlerin, IŞİD’in Şiilere yönelik saldırılarına bir misilleme olabileceğini kaydetti. 

İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün Şubat ayındaki raporu, ülkede binlerce kadının yasa dışı bir şekilde gözaltına alındığını, tecavüz ve işkenceye maruz kaldığını da ortaya koymuştu.

Irak bölünmenin eşiğinde

Irak’ta uzun süredir devam eden kaos, Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) 10 Haziran Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’u ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

IŞİD’in bölgeye düzenlediği saldırının ardından Irak ordusunun askerleri bölgeden çekilmişti.

IŞİD 10 Haziran’da Musul’u ele geçirdikten sonra Fırat ve Dicle nehirleri çevresinde de etkinliğini büyük ölçüde artırdı ve Suriye ile Irak arasındaki sınırı fiilen ortadan kaldırdı.

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) pazar günü Irak'ın Diyala vilayetinden Suriye'nin Halep kentine kadar olan geniş bir bölgede 'hilafet' ilan ettiklerini duyurmuştu.

Örgüt internet üzerinden yayınladığı bir ses kaydında liderleri Ebu Bekir Bağdadi'yi de 'halife' ve 'Müslümanların lideri' ilan etti.

Irak'ta yaklaşık üç haftadır belirli bölgelere hakim olan ve Suriye'de de faaliyet gösteren örgüt isminin de bundan böyle 'İslam devleti' olduğunu açıkladı. IŞİD dünyadaki diğer örgütlere de çağrıda bulunarak 'hilafet' çatısı altında savaşmalarını istedi.

Irak-Şam İslam Devleti (IŞİD), Irak ve Suriye’de faaliyet gösteren silahlı bir örgüt. Selefi ideolojiye sahip IŞİD; Irak, Suriye, Filistin ve Ürdün topraklarını içine alan bölgede şeriata dayalı bir devlet kurmak istiyor. 2004’te Irak’ta kurulan ve şu anda liderliğini Ebubekir El Bağdadi’nin yaptığı IŞİD, Suriye ve Irak’taki en güçlü silahlı gruplar arasında yer alıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.