Sosyal Medya

Dünya

İsrail bir aileyi daha yok etti

İsrail’in Gazze Emniyet Müdürü’nün evine düzenlediği hava saldırısında çoğu aynı aileden 15 Filistinli yaşamını yitirdi, emniyet müdürü ise ağır yaralandı. Saldırılarda toplam ölü sayısı 158'e ulaştı.Filistin hükümeti Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Eşref Kudra, İsrail savaş uçaklarının bu gece Gazze'nin doğusunda bulunan Şucaiyye mahallesindeki El Beş ailesine ait bir eve düzenlediği hava saldırısında 18 kişinin hayatını kaybettiğini, 50 kişinin yaralandığını ifade etti

Son saldırılarda ölenlerle birlikte hayatını kaybedenlerin sayısı 158'e, yaralananların sayısı ise 1070'e yükseldi.

Reuters’e konuşan Hamas’tan bir kaynak, emniyet müdürü Taysir El Beş’in saldırıda ağır yaralandığını belirtti. Alınan bilgiye göre, ölenlerin çoğu aynı ailenin mensubu.

Bu hava saldırısı, İsrail'in 8 Temmuz'dan bu yana düzenlediği, tek seferde en fazla ölüme sebep olan saldırı oldu.

Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosluğu, Gazze'de yaşayan Türk vatandaşlarının ülkeden ayrılmak istemeleri halinde yardımcı olacaklarını duyurdu. Gazze'de yardım kuruluşlarında görev yapan ve Filistinlilerle evlenerek buraya yerleşen toplam 120 Türk vatandaşı var.

"Uluslararası baskılar engel olamayacak"

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, taraflara ateşkes çağrısı yaptı.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile telefonda görüşen ABD Başkanı Barack Obama, Washington'ın Ortadoğu'daki nüfuzunu kullanarak karşılıklı saldırıları durdurmak için yardım teklif etti.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri, sivillere yönelik şiddetin son bulması için taraflarla görüşerek Kasım 2012'de imzalanan ateşkese uyulma çağrısı yaptıklarını ancak sonuç alamadıklarını söyledi.

Cuma akşamı Tel Aviv'de basın açıklaması yapan Netanyahu ise, "Bizi yok etmek isteyen teröristlere karşı tüm gücümüzle saldırmamıza hiçbir uluslararası baskı engel olamayacak" dedi.

Cumartesi veya pazar günü kabinenin kara harekâtı konusunda karar vereceğini söyleyen İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, "Hava saldırıları bu operasyonun ilk aşaması. Bir sonraki aşama konusunda 48 saat içinde karar vereceğimizi tahmin ediyorum" dedi.

Hamas liderlerinden İsmail Haniye, "Bu saldırıyı İsrail başlattı ve onlar bitirmelidir. Biz sadece kendimizi savunuyoruz" dedi

Türkiye'den Gazze'ye gıda ve ilaç yardımı

Gazze’de bulunan hastanelerde ilaç ve tıbbi malzeme sıkıntısı yaşanıyor. Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), İsrail'in saldırılarına maruz kalan Gazze'de 1 milyon dolar değerinde yardım dağıttı.

TİKA'nın Gazze temsilcisi Muhammed Mürteca, "Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı üzerine, İsrail'in saldırılarından zarar gören ailelere 1 milyon dolar değerinde acil yardım dağıttık. Yarım milyon dolar gıda, yarım milyon dolar da ilaç yardımı yapıldı" dedi.

Hükümet tarafından Gazze'deki belediyelere akaryakıt yardımı yapılması konusunun görüşüldüğünü belirten Mürteca, Filistin halkına daha fazla yardım yapılacağını ifade etti.

Başbakan Erdoğan'ın perşembe günü İsrail'in saldırılarına maruz kalan Gazze'ye yönelik acil gıda ve tıbbi yardım yapılması talimatını verdiği, yardımların TİKA tarafından organize edileceği bildirilmişti.

Gazze'den atıldığı iddia edilen roket Aşdod kentindeki bir benzin istasyonuna düştü. [Fotoğraf: AFP]

Üç İsrailli yaralandı

İsrail kaynaklarına göre, Gazze’den 28 km uzaklıktaki Aşdod kentinde bir benzin istasyonuna düşen roket biri ağır, üç İsraillinin yaralanmasına neden oldu.

AFP’nin İsrail’in askeri ve tıbbi kaynaklara dayandırdığı bilgiye göre, roketin düştüğü benzin istasyonunda bir patlama meydana geldi. İstasyonda çıkan yangın nedeniyle ağır hasar oluştu.

Al Jazeera muhabirine göre, Gazze’den fırlatılan altı füzenin ikisi Demir Kubbe savunma sistemi tarafından engellendi, diğer dört füze ise İsrail’in Tel Aviv, Herzliya, Ramat Gan ve Ramat Haşaron kentlerine düştü.

Al Jazeera muhabiri, İsrail’in Tel Aviv, Herzliya, Rehovot kentlerinde ve Tel Aviv’de yer alan Ben Gurion Uluslararası Havalimanı'nda sirenlerin çaldığını duyurmuştu. Sirenlerin çaldığı sırada havalimanda uçuşlar kısa bir süre için durduruldu.

Anadolu Ajansı'nın emniyet kaynaklarına dayandırdığı bilgiye göre, sabah saatlerinde Lübnan'ın Hasbayya bölgesinden kimliği belirlenemeyen bir grup tarafından İsrail'e üç füze fırlatıldı. Lübnan emniyet güçlerinin, olayla ilgili bir şüpheliyi kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.

10 Temmuz’da Gazze’den fırlatılan füzeler Tel Aviv ile Gazze arasında yer alan Aşdod kentine düşmüştü. Roketler bir İsraillinin ölmesine, dört İsrailli askerin yaralanmasına neden oldu.

İsrail’in beş gündür süren Gazze saldırılarına karşılık olarak Gazze’den toplam 470 roket atıldı. Gazze’den roket atan tarafların başında Hamas’ın askeri kolu İzzettin Kassam Tugayları ve İslami Cihad Hareketi geliyor.

Roketler Hayfa, Herzliya, Tel Aviv, Kudüs, Birüssebi ve Batı Nakab ve Gazze’ye yakın olan İsrail kentlerini hedef aldı. Roketle hedef alınan bazı noktalar, Gazze’ye yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta. İsrail’in Demir Kubbe adıyla anılan füze savunma sistemi olayların başından bu yana en az 100 roketi engelledi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.