Sosyal Medya

Coğrafyamız

Suudi Arabistan topraklarına havan topu

Riyad yönetiminin, IŞİD’in Irak topraklarında ilerlemesi sonrası sınıra asker yığmasının ardından sınır bölgesinde boş araziye üç havan topu düştü. Yetkililer olayla ilgili incelemenin başladığını duyurdu.Reuters haber ajansına konuşan Suudi yetkililer, düşen havan toplarının herhangi bir ölüm ya da yaralanmaya  yol açmadığını, olayla ilgili incelemnin başlatıldığını belirtti.

Suudi Arabistan yönetimi geçtiğimiz hafta, Irak ordusunun çekilmesinin ardından yaklaşık 30 bin askerini ‘güvenliği sağlamak’ gerekçesiyle bölgeye sevk etti.

Sınırdaki Irak ordusu askerleri, Kerbela’da yaşanan gerilimin ardından bu kente gitmek üzere sınırı boşalttı.

Suudi Arabistan Kralı Abdullah kısa bir süre önce ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile bir araya gelmiş, Reuters’a konuşan ABD’li bir yetkiliye göre Washington yönetimine bölgedeki IŞİD varlığından duyduğu endişeyi iletmişti.

Suudi Arabistan yönetimi de, Maliki hükümetine ülkedeki Sünnilere karşı olan tavrı ve İran ile çok yakın ilişki içerisinde olması nedeniyle tepki gösteriyor.

Irak’ta uzun süredir devam eden kaos, Irak-Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) 10 Haziran Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’u ele geçirmesi ve diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

IŞİD’in bölgeye düzenlediği saldırının ardından Irak ordusunun askerleri bölgeden çekilmişti.

Örgüt, güçlü bir direnişle karşılaşmadan kısa süre içinde ülkenin kuzeyinde geniş bir bölgeyi ele geçirmeyi başarmıştı.

IŞİD 10 Haziran’da Musul’u ele geçirdikten sonra Fırat ve Dicle nehirleri çevresinde de etkinliğini büyük ölçüde artırdı ve Suriye ile Irak arasındaki sınırı fiilen ortadan kaldırdı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.