Sosyal Medya

Dünya

Köprüyü havaya uçurdular

Ukrayna’da Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Donetsk yakınlarındaki bir demiryolu köprüsünü, üzerinden yük treni geçerken patlattı. Olayda ölen ya da yaralanan yok.Rusya yanlısı ayrılıkçılar, Ukrayna ordusunun Donetsk’e girmesini engellemek için ulaşım yollarını kapatmaya çalışıyor.

Son olarak ülkenin doğusundaki Donetsk kenti yakınlarındaki bir demiryolu köprüsü havaya uçuruldu. Ayrılıkçıların düzenlediği patlama, bir yük treni raylar üzerinden geçerken gerçekleşti. 

Görgü tanıkları, köprünün değişik yerlerine yerleştirilen üç ayrı bombanın ardarda patladığını söyledi. Patlama sonrası köprünün bir bölümü Donetsk-Slavyansk-Mariupol karayolu üzerine çöktü. Üzerindeki vagonlar asılı kaldı. Olayda ölen ya da yaralanan olmadığı belirtildi.

Patlama nedeniyle karayolunda ulaşım tek şeritten devam etti. Köprünün üzerindeki yük vagonlarını kurtarmak ve demiryolunu tekrar ulaşıma açmak için çalışmalar başlatıldı.

Slavyansk, Ukrayna ordusunun kontrolünde

Ukrayna ordusu cumartesi günü ayrılıkçıların elindeki Slavyansk’ı geri almıştı. 130 bin kişilik Slavyansk ayrılıkçıların ön cephelerindendi.

Slavyansk dışında Kramatorsk, Drujkovka, Konstantinovka ve Artemivska kentlerinin de Ukrayna tarafından ele geçirmesinin ardından çok sayıda ayrılıkçı Donetsk şehir merkezinde toplandı.

‘Özerkliğe evet’ açıklaması

Ukrayna'da dönemin cumburbaşkanı Viktor Yanukoviç'in geçen şubat ayında azledilmesinden beri ülkenin doğusundaki 12 yerleşim biriminde Rus yanlıları Kiev’deki geçici hükümeti protesto ediyor. Rusya yanlısı ayrılıkçılar nisan ayı başından beri söz konusu kentlerde çok sayıda kamu binasını ele geçirdi.

Rusya’nın referandum sonucuna bağlı olarak Kırım'ı ilhak etmesinin ardından Donetsk’teki Moskova yanlıları da, Ukrayna'dan ayrılma talebiyle 11 Mayıs'ta referanduma gitme kararı almıştı. Referandum sonucunda oyların yüzde 89’unun özerklik lehine kullanıldığı açıklandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.