Sosyal Medya

Coğrafyamız

İhvan liderine müebbet hapis

Mısır mahkemesi, Müslüman Kardeşler lideri Muhammed Bedii’yi, geçtiğimiz yıl darbe sonrasındaki protesto gösterileriyle ilgili yargılandığı davada ömür boyu hapse mahkum etti.Mahkeme, Bedii’nin yanı sıra 36 kişiye daha müebbet hapis cezası verirken, aynı davadan yargılanan 10 kişi ise idama mahkum edildi.

Muhammed Bedii daha önce yargılandığı farklı bir davada idam cezasına çarptırılmıştı.

Ülkede geçtiğimiz yıl 3 Temmuz’da Abdulfettah Sisi’nin liderliğinde yapılan darbeyle, ülkenin demokratik yollarla seçilmiş ilk cumhurbaşkanı Muhammed Mursi tutuklandı ve hapse atıldı.
Mursi hakkında açılan farklı davalardan yargılanıyor.

Darbe sonrasında sokağa dökülen göstericilere güvenlik güçlerinin çok sert müdahalesi sonucunda yüzlerce kişi hayatını kaybetti ve binlerce kişi gözaltına alındı.

Müslüman Kardeşler darbe yönetimi tarafından ‘terör örgütü’ ilan edilirken teşkilatın yöneticileri idam cezasına ve ağır hapis cezalarına mahkûm edildi.

Ülkede darbenin ardından başlayan büyük çapta insan hakları ihlalleri nedeniyle mağdur olan kesimler arasında gazeteciler de var.

Haksız suçlamalarla ve hiçbir somut delil olmadan aylarca yargılanan Al Jazeera çalışanları Peter Greste, Muhammed Fehmi ve Baher Muhammed 7 ila 10 yıl arasında hapis cezasına mahkûm edildiler.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.