Sosyal Medya

Coğrafyamız

Yardım ederiz, ancak...

Iraklı mevkidaşı Zebari ile görüşen Amerikan Dışişleri Bakanı Kerry, ülkesinin yardım sözünü iletti. Ancak yardımın başarılı olabilmesi için bir dizi istekte bulundu.ABD Dışişleri Bakanlığı, Kerry’nin Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari’yi telefonla aradığını, iki bakanın Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) mensuplarını geri püskürtmeye yardımcı olacak bir dizi seçeneği ele aldığını açıkladı.

Bakanlığa göre, telefon görüşmesinde Kerry ABD’nin yardımının ancak Iraklı liderlerin farklılıkları bir kenara koymayı istemesi, IŞİD tehdidiyle mücadelede ve ülkeyi daha ileri götürmede gerekli olan koordineli ve etkili bir ulusal birliğin oluşturulması halinde başarılı olabileceğini söyledi.

Bakanlık açıklamasında şu ifadeler yer aldı:

“Bu kapsamda, Bakan Kerry, Irak hükümetinin seçim sonuçlarını geciktirmeden tasdiklemesinin, anayasada belirtilen zaman dilimi içerisinde yeni bir hükümetin oluşturulmasına bağlı kalınmasının ve terörizme karşı savaş verilirken Sünni, Kürt ve Şii, tüm vatandaşların haklarına saygı gösterilmesinin önemini belirtti. Bakan Kerry, Zebari’ye ABD’nin, Irak’ın ve bölgenin IŞİD tehdidi altında bulunduğunu ve bu kritik dönemeçte Irak’a yardımın önemini vurgulamak için uluslararası toplumla ve Irak’ın bölgesel komşularıyla temasta olduğunu iletti”.

Irak’ta uzun süredir devam eden kaos ortamı, IŞİD’in Salı günü ülkenin ikinci büyük kenti Musul’da kontrolü ele geçirmesi ve daha sonraki günlerde diğer bölgelere ilerlemesi sonrasında daha da şiddetlendi.

IŞİD Suriye’deki tüm operasyonlarını durdurarak Irak’a yüklenmeye başlarken, Irak ordusu bünyesine kattığı gönüllüler aracılığı ile kontrolü kaybettiği bölgeleri geri almaya çalışıyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.