Sosyal Medya

Coğrafyamız

IŞİD kritik kente yükleniyor

Irak Şam İslam Devleti, Suriye’nin Irak sınırına yakın Deyr Ez Zor kentinde giderek güçleniyor. Petrol zengini kentin kilit noktalarını alan IŞİD, petrol bölgeleri üzerindeki etkisini de artırıyor. Birkaç hafta içinde 100 binden fazla sivil şehri terketti.



Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, rejim güçleri ile Irak Şam İslam Devleti örgütü (IŞİD) ateşi arasında kalan sivillerin de yaşam savaşı verdiğini açıkladı. IŞİD, Deyr Ez Zor’da ele geçirdiği bölgeleri rejimden değil, diğer muhalif gruplardan aldı.

Fotoğraf: Al Jazeera

El Kaide’den 2013 Nisan’ında kopan IŞİD hakim olduğu bölgelerde halka kötü davranmak ve diğer muhalif gruplara saldırmakla biliniyor.

IŞİD, Deyr Ez Zor’da diğer muhalif gruplarla giriştiği savaşta son bir kaç hafta içinde 230 üyesini kaybetti. Deyr Ez Zor’daki kilit önemdeki bölgeler sıkça muhalifler, IŞİD ve rejim güçleri arasında el değiştiriyor. Muhalif gruplar ve IŞİD, uzun süreden beri şehrin kontrolü için birbirleri ile savaşıyor.

Dördüncü yılına giren Surşye savaşında resmi rakamlara göre 150 bin kişi hayatını kaybetti. Gayrı resmi rakamlar ise 250 bin civarında. Uluslararası güçlerin krize bir çözüm bulabilmek için başlattığı diplomatik hamleler ise şu ana kadar başarısız oldu.

Dini inançları birbirine yakın olmakla beraber IŞİD ile El Kaide arasında son bir yılda yoğun çatışmalar ve ayrılıklar yaşandı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.