Sosyal Medya

Coğrafyamız

Kızlara özgürlük talebi

Suudi Arabistan'ın resmi haber ajansı, kız öğrencilerin devlet okullarında spor yapabilmesi için Danışma Kurulu'nun hükümetten talepte bulunduğunu duyurdu.SPA'nın haberine göre, üyelerini kralın atadığı ve hükümete önerilerde bulunan Danışma Kurulu, eğitim bakanlığından yasakları gevşetmesini istedi.

Kurul, kılık kıyafet ve cinsiyet ayrımı hakkında şeriat kurallarına bağlı kalmak şartıyla, devlet okullarında kızların da spor yapabilmesi talebinde bulundu.

Ajans, haberinde "Eğitim komitesi, daha önce verilen bir fetvanın kadınların spor yapmasına izin verdiğine işaret ederek, bu kararı onaylamanın şeriat hukukuna aykırı olmadığı görüşünü benimsedi" ifadelerini kullandı.

Şeriatla yönetilen Suudi Arabistan'da kadınların otomobil kullanması yasak; kadınlar erkek akrabalarından izin almadan ülkeyi terk edemiyor, iş kuramıyor, banka hesabı bile açamıyor.

Suudi Arabistan olimpiyat takımına kadın sporcuları ilk kez iki yıl önce dahil etti.

Kral Abdullah, muhafazakarların direnmesine karşın kadınlara haklarının verilmesi için çalışıyor. Kral, ilk kez bir yıl önce 150 kişilik Danışma Kurulu'na 30 kadın atamıştı.

Kurulun kızlara spor yasağıyla ilgili talebinin yürürlüğe girmesi için bakanlığın ve kabinenin onayından geçmesi gerekiyor.

Suudi Arabistan'da, kızlara devlet okullarında spor yapma yasağı, muhafazakarların baskısı altında kabul edildi. Özel okullarda bu yasak geçen yıl resmen kaldırıldı. Zaten bazı okullar yıllardır kızlara fiziksel eğitim dersleri veriyordu.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.