Sosyal Medya

Coğrafyamız

İran’dan Pakistan’a uyarı

Tahran yönetimi alıkonan ve Pakistan’a götürülen İranlı askerlerin akıbeti ile ilgili ‘derin endişe’ duyduklarını belirterek İslamabad’a uyarıda bulundu.Kabine toplantısının ardından devlet televizyonuna açıklamalarda bulunan İran Dışişleri bakanı Cevat Zarif, 6 Şubat’ta dört sınır muhafızıyla daha birlikte Ceyş-ül Adl örgütü tarafından kaçırılan İranlı asker Cemşid Danayifar’in akıbetiyle ilgili ‘derin endişe’ duyduklarını açıkladı.

Zarif, "Kaçırılanların serbest bırakılması için ne gerekiyorsa yaptık, ancak Pakistan hükümeti sınırlarını korumakta ve teröristlerin topraklarındaki faaliyetlerini engellemekte başarısız oldu” dedi.

İran haber ajansı IRNA’ya göre, Zarif’in açıklamaları İran Dışişleri Bakanlığı’nın Pakistan’ın Tahran Büyükelçisi Nur Muhammed Jadmani’ye askerlerin serbest bırakılması için süratli ve ciddi bir adım atılmasını isteyen mesajının ardından geldi.

İçişleri Bakanı Abdül Reza Rahmani Fazli ise, İran’ın sınır bölgelerini korumak için her türlü önlemi alma hakkını saklı tuttuğunu söyledi.

‘İranlı asker öldürüldü’ iddiası

Ceyş-üş Adl örgütü, pazar günü internet sitesinde yayınlanan açıklamasında İranlı asker Danayifar’ın öldürüldüğünü bildirmiş ve daha fazlasının idam edileceği uyarısında bulunarak İran’a ‘Sünni mahkûmların serbest bırakılması’ çağrısında bulunmuştu.

Pakistan yerel yetkilileri örgütün İranlı askerin idam edildiği açıklamasını doğrulasa da İran İçişleri Bakanlığı, İslamabad yönetiminden gelecek resmi açıklamayı beklediğini duyurdu.   

2012’de silahlı bir yapıya bürünen Ceyş-ül Adl örgütü, ‘İran’daki Sünni azınlığın haklarını korumak amacıyla savaştığını’ iddia ediyor. Örgüt Afganistan ve Pakistan sınırındaki Sistan-Belucistan bölgesinde aktif.

Örgüt Kasım ayında yerel bir savcının öldürülmesi olayını üstlenmişti. Bir ay sonra ise, örgüte mensup silahlı milisler 14 İran sınır muhafızını pusuya düşürerek öldürmüştü.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-moon, salı günkü yazılı açıklamasında İranlı askerin öldürüldüğü iddialarını kınamış ve ‘ürkütücü bir eylem’ değerlendirmesinde bulunmuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Alan Eyre de kaçırılan askerleri ‘süratli bir şekilde serbest bırakılması’ çağrısında bulunmuştu. Eyre, İranlı askerin idam edildiğine ilişkin haberlerin doğru olmadığını umduğunu bildirmişti.

Sosyal paylaşım sitesi Twitter’ın İran’da yasak olmasına rağmen İran askerinin kaçırılmasının ardından ülkede ‘FreeIranianSoldiers’ etiketiyle kampanya başlatılmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.