Sosyal Medya

Coğrafyamız

Suriye'de siviller hedef oldu

Muhaliflerin açıklamasına göre rejim güçleri Yermuk Kampı'ndaki yardım dağıtım merkezine saldırdı, dokuz kişi öldü, 30 kişi yaralandı.Anadolu Ajansı'na açıklama yapan aktivist Rami Sayed, rejim güçlerinin Suriye'nin başkenti Şam'daki Yermuk yardım merkezine düzenlediği saldırıda arasında kadın ve çocukların da yer aldığı dokuz kişinin öldüğünü, 30 kişinin yaralandığını söyledi. Sayed'in açıklamasına göre yaralıların bazılarının durumu ağır.

Yermuk'taki insani durumun her geçen gün kötüleştiğini söyleyen Sayed, "Bölge halkı yardım yapılmasını değil, rejim güçlerinin bölgedeki kuşatmasının kalkmasını istiyor" dedi.

Kamp kuşatma altında

Yermuk kampında Ocak ayının başında El Kaide bağlantılı Nusra Cephesi ile Esed’e destek veren Filistin Halk Kurtuluş Cephesi arasında yeniden çatışmalar başlamıştı. İki taraf da ateşkesin bozulmasının sorumlusu olarak karşı tarafı göstermişti.

Yermuk kampını elinde bulunduran silahlı gruplarla Filistinliler arasında varılan anlaşma sonucu muhalif silahlı gruplar kampı boşaltmış ve Filistinli mültecilere insani yardım ulaştırılmaya başlanmıştı. Şam’ın güneyinde bulunan Yermuk Kampı aylardır kuşatma altında bulunuyordu ve 200'den fazla kişi açlık nedeniyle hayatını kaybetmişti. 

Aanlaşma sonucu Yermuk Kampı'ndaki sivillere 7 bin 500 koliden fazla yardım yapıldı ve yaklaşık 1500 sivil kamptan çıkarıldı. Suriye rejimi Yermuk Kampı'nı 2013’ün Haziran ayından bu yana kuşatma altında tutuyor

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.