Sosyal Medya

Dünya

AB Rusya'ya yaptırımı görüşecek

'Rusya'ya bağlanmaya evet' diyen Kırım'daki referandumu tanımayan AB'nin Dışişleri Bakanları Brüksel'de toplanıyor.Moskova'ya yönelik yaptırım seçenekleri arasında Rus yetkililere vize yasağı ve mal varlıklarını dondurma var. Dışişleri Bakanlarının toplantısı TSİ 10:30'da başlayacak.

AB daha önce Rusya ile yürütülen ekonomik anlaşma görüşmelerini askıya almıştı. Bakanlar şimdi vize ve mal varlıklarıyla ilgili yaptırımların kimlere uygulanacağını görüşecek.

Bu listenin Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın isimlerden mi yoksa Kırım konusunda sorumluluğu olan isimlerden mi oluşacağı henüz net değil. Birlik bu konuda görüş ayrılığı içinde.

Bir tarafta Putin'e yakın isimlerin peşine düşülmemesi halinde AB'nin elinin zayıflayacağını düşünenler var. Diğer taraf ise yeniden masaya oturulmak zorunda kalınacak isimlere yaptırım uygulanmaması gerektiğini düşünüyor.

Rusya zaman kaybetmiyor

AB'nin tepkisine rağmen Moskova Kırım'ı kendi topraklarına dahil etme konusunda aceleci.

Rus parlamentosunun alt kanadı Kırım konusundaki yasaları "çok yakın gelecekte" çıkaracak. Parlamento Başkan Yardımcısı Sergei Neverov "Kırım'daki referandum sonuçları Kırım'da yaşayanların geleceklerini sadece Rusya'nın bir parçası olmakta gördüklerini gösterdi" dedi.

Kırım Bölgesel Meclisi de bu sabah Rusya'ya katılma sürecini başlatmak için toplanıyor. Meclis katılma talebini Moskova'ya resmen iletecek.

'Referandumu tanımayacağız'

AB gibi ABD de referandumu tanımıyor. ABD Başkanı Barack Obama pazar akşamı sandıkların kapanmasının ardından Putin ile telefonda görüştü.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada "Başkan Obama, Ukrayna Anayasasını ihlal eden ve Rus askeri müdahalesinin baskısı altında düzenlenen Kırım referandumunun ABD ve uluslararası toplum tarafından tanınmayacağını vurguladı" ifadesi kullanıldı.

Açıklamaya göre Obama görüşmede, Rusya'nın eylemlerinin Ukrayna'nın egemenliği ve toprak bütünlüğünü ihlal ettiğini ve Avrupalı ortaklarla koordinasyon halinde, eylemlerinden dolayı Rusya üzerinde ilave bedeller uygulamaya hazır olduklarını vurguladı.

Tatarlar rahatsız

Kırım'da yaklaşık yüzde 15'lik nüfusa sahip Tatarlar referandumdan rahatsız. Oylamayı hukuka aykırı olduğu gerekçesiyle boykot eden Tatarlar Moskova yönetimi altındaki bir hayatın çok daha zor olacağı görüşünde.

Tatarlar, anavatanları Kırım'dan Sovyet Birliği döneminde Stalin tarafından sürülmüştü. Stalin zorunlu göçe gerekçe olarak Tatarların Nazilere destek vermesini göstermişti.

Orta Asya'ya zorunlu göç sırasında pek çok Tatar hayatını kaybetti. Tatarlar yoğun olarak son 15 yıl içinde Kırım'a geri dönmeye başlamıştı.

Referandum sonuçlarının bu akşam kesinleşmesi bekleniyor. Şu ana kadar açılan sandıklardan yüzde 95'in üzerinde Rusya ile birleşmeye evet çıktı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.