Sosyal Medya

Coğrafyamız

Cezayir’de çatışma: 3 ölü

Ülkenin güneyinde yer alan Garadiye kentinde Maliki mezhebine mensup Araplar ile İbadi mezhebine üye Amaziğler arasında çıkan çatışmalar beş gündür devam ediyor. Son olarak Alhac Mesut bölgesindeki çatışmada üç kişi öldü.Cezayir Sağlık Bakanlığı, iki kişinin olay yerinde, üçüncü kişinin ise kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini duyurdu. Ölenlerin hangi kesimden olduğu hakkında ise bilgi verilmedi.

Garadiye’deki çatışmalar, 11 Mart’ta bölgedeki güvenlik güçlerinin azaltılması ve yaşanan çatışmalar nedeniyle evlerini terk eden Amaziğ ailelerinin dönmeye başlaması ile eş zamanlı olarak tekrar başladı.

Cezayir Resmi Haber Ajansı’nın bölgedeki sağlık ekiplerine dayandırdığı haberde yaşanan son çatışmalarda 61 kişi yaralandı. Yaralılardan sekizinin durumu ağır.

Ocak 2014’te yaşanan çatışmalarda bölgeyi terk eden ailelerin evleri saldırıya uğramış, işyerleri yakılarak kullanılamaz hale getirilmişti.

Gerginlik devam ediyor

Çatışmalar özellikle Saniyet El-Mahzen, Baba Sad, Alain, Garadiye Çarşısı, Haci Mesut ve Mulkiye bölgelerinde yoğun olarak yaşanıyor.

Bu arada, 14 Mart Cuma günü başkent Cezayir’de Garadiye bölgesindeki yaşanan çatışmaların durması için bir gösteri düzenlendi.

Protestocular, İçişleri bakanı Tayyib Baliz’e yetersiz kaldığı iddiası ile tepki göstererek “bölünmeye hayır, istikrara evet” sloganları attı.  

Garadiye’de 2013 Aralık ve 2014 Ocak aylarında şiddetli çatımalar yaşanmıştı. Olaylarda beş kişi ölürken, 200 kişi de yaralanmıştı.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.