Sosyal Medya

Yaşam

İthal arılar virüs yayıyor

ilim insanları, ithal edilen bal arılarının virüs taşıdıklarını tespit etti. Bal arılarının bulaştırdığı virüslerin polen taşıyan böceklerin ölümüne neden olduğu ve dünya genelindeki polen dağıtımını tehdit ettiği belirtildi.Avrupa ve Kuzey Amerika'da esrarengiz bir şekilde sayıları azalan bal arısı kolonilerinin, tehdit altında oldukları süreçte diğer canlıları da tehdit etmesi, uzmanlar tarafından 'fark edilmesinde geç kalınmış bir tehdit' olarak yorumlandı.

Londra Üniversitesi'nden Matthia Fürst ve ekibinin gerçekleştirdiği araştırmada, bal ve yabanarılarında sıkça görülen ve İngiltere'ye özgü olmayan bozuk kanat virüsü (DWV) parazitinin coğrafi yayılımını inceledi. Arıları 48 saat içinde öldüren parazitin yayılımını gösteren analiz, polen taşıyan böceklerin ölümüne neden olan parazitin kaynağı olarak, ithal edilen bal arılarını işaret etti.

Nature dergisinde yayımlanan araştırma başlıca bal arılarından yabanarılarına geçen hastalıkları konu alsa da, sorunun sadece İngiltere'deki en az 250 arı türü dahil polen taşıyan çok sayıda böceği kapsadığı ifade edildi.

ABD'de geçmişte yapılan araştırmalar, bal arılarının DWV'nin yanı sıra İsrail akut arı felci ve torba çürüklüğü virüsü gibi polen taşıyan canlıları etkileyen hastalıklar taşıdığını ortaya koymuştu.

Polen taşıyıcılar korunmalı

İngiltere merkezli sivil toplum örgütü Buglife'ın direktörü Matt Shardlow, polen taşıyıcıların yaşam alanlarının azalması, tarım ilaçları ve hastalıklar yüzünden zaten azalmakta olduğuna dikkat çekerek, 'bal arılarının neden olduğu tehdidin bu listeye yeni bir tehdit eklediğini' ifade etti. Shardlow, ithal edilen bal arılarının hastalıkların ana kaynağı olarak belirdiğini de sözlerine ekledi.

Shardlow, Dünya Hayvan Sağlığı Örgütü'nün ithal edilen hayvanlarla hastalık bulaşmasını önlemek için önlemler aldığını ancak devletlerin de bu çabaya katkıda bulunması gerektiğini söyledi.

Fürst ise 'polen taşıyıcıları tehdit eden durum nedeniyle henüz belli tarım ürünlerinin tehdit altında olmadığını ancak ilk olarak böcekleri korumaları gerektiğini' söyledi.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.