Sosyal Medya

Coğrafyamız

Putin'den Sisi'ye cumhurbaşkanlığı mesajı

Rusya Devlet Başkanı, Mısır'daki askeri darbenin lideri Sisi'ye cumhurbaşkanlığı adaylığında şans diledi. Putin'in "Adaylığa karar verdiğinizi biliyorum" dediği Sisi henüz adaylığını resmi olarak açıklamadı. Sisi darbeden sonra ilk yurt dışı ziyaretini Rusya'ya yapıyor.Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi, Moskova'da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü.

Putin, Sisi'ye "Mısır'ın cumhurbaşkanlığına adaylık için bir karar verdiğinizi biliyorum. Bu göreve talip olmak çok sorumlu bir karar, size şahsım ve Rus halkı adına şans diliyorum" dedi.

Puıtin kararını verdiğini söylese de Mısır'daki askeri darbenin lideri Sisi henüz adaylıkla ilgili resmi açıklama yapmadı. Sisi Temmuz'daki darbeden sonra ilk yurt dışı ziyaretini Rusya'ya yapıyor.

Askeri işbirliği

Mısır Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi ve Dışişleri Bakanı Nebil Fehmi, Moskova'da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ve Dışişleri Bakanı Şoygu ile de görüştü.

Ziyarette gündem Rusya ile Mısır arasındaki ikili ilişkiler ve askeri işbirliğiydi. 

Bakanların görüşmesinden sonra düzenlenen basın toplantısında konuşan Lavrov, Moskova ve Kahire yönetimlerinin askeri ve teknik işbirliğini geliştirmek amacıyla gerekli belgelerin hazırlanmasını hızlandıracaklarını açıkladı.

Lavrov ikili ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla kurulacak Rus-Mısır ortak komisyonunun Mart ayı sonunda toplanacağını açıkladı.

Rus Savunma Bakanı Sergey Şogu da Mısırlı mevkidaşı Abdülfettah Sisi ile yaptıkları görüşmede ortak askeri tatbikat yapmak ve Mısır askerlerinin Rusya’da eğitilmesi gibi askeri işbirliğini geliştirecek konuları konuştuklarını söyledi.

Rusya'dan müttefik arayışı

Moskova'daki görüşmelerde Mısır ve Rusya'nın 2 milyar dolarlık bir askeri anlaşma imzalaması bekleniyor. Anlaşma Lavrov ve Şoygu'nun Kasım ayında yaptıkları Mısır ziyaretinde de gündeme gelmişti. 

Ziyaretin hemen ardından Rusya'da yayınlanan Vedomosti gazetesi Rusya ile Mısır arasında 2 milyar doların üzerinde bir silah anlaşmasının gündemde olduğunu, kaynağın ise Suudi Arabistan'dan karşılanabileceği iddia etmişti. 

Rusya tarafının yaptığı bu üst düzey ziyaret, Mısır ile ABD arasındaki ilişkilerin gergin bir dönemden geçtiği zamana denk gelmişti. ABD yönetimi Mısır’daki insan hakları ihlallerini gerekçe göstererek bu ülkeye yaptığı askeri yardımların bir kısmını durdurma kararı almıştı.

Rusya bu anlaşma ile ABD’den uzaklaşan Mısır’ın yeni yönetimini Ortadoğu’da müttefik olarak kazanmayı hedefliyor. Arap dünyasında 2011’deki ayaklanmalarda Moskova yanlısı liderler devrilmiş, Rusya bölgede yalnızlaşmıştı. 

"Suriye'de yapıcı rol" vurgusu

Bakanlar ikili ilişkilerin yanında Suriye’deki iç savaşa çözümle ilgili de görüştü. Lavrov “ Ortadoğu’daki sorunların geniş bir diyalog yoluyla çözülmesi konusunda Mısır’la hemfikiriz. Suriye konusunda siyasi çözüm ve şiddetin durmasına yoğunlaştık. Mısır'ın yapıcı rolünü destekliyoruz” dedi.

Temmuz ayında Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin devrilmesiyle sonuçlanan askeri darbeye liderlik eden Sisi, darbeden sonra ilk yurt dışı ziyaretini Rusya’ya yapıyor. Sisi’nin yakın zamanda Cumhurbaşkanlığı için adaylığını da açıklaması bekleniyor.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.