Sosyal Medya

Coğrafyamız

Haseke'de çatışmalar şiddetlendi

Rejim güçleri Suriye'nin kuzeydoğusunda Kürtlerin de yaşadığı Haseke’de bir Arap bölgesini havan topuyla vurdu, muhalifler Giveran'da rejime bağlı birliklerle çatışıyor.Al Jazeera kaynaklarına göre rejim Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke kentinin en büyük mahallesi Giveran'ı havan topuyla vurdu. Rejim güçleri ile muhalif Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) Çarşamba gecesinden bu yana çatışıyor. 

Al Jazeera kaynaklarına göre bölgeye yoğun bir ambulans giriş-çıkışı var, ancak ölü ve yaralı sayısı konusunda sağlıklı bilgi alınamıyor. 

Çatışmalar nedeniyle bölgedeki okullar kapatıldı. Rejim güçleri, Giveran mahallesindeki Haseke Üniversitesi’ni de boşalttı. Üniversite idaresi sınavların iptal edildiğini ve eğitime ara verildiğini duyurdu.

Rejim güçleri, üniversite yakınlarındaki Neşve kontrol noktasında toplanan öğrencileri havaya ateş açarak dağıttı.

Haseke, Türkiye sınırına yaklaşık 100kilometre uzaklıkta. 

Aynı zamanda Haseke eyaletinin de başkenti olan Haseke Suriye’de üç yıldır süren iç savaşta çatışmaların en az yaşandığı kent. Nüfusun yüzde 35'i Kürt, kuzeydeki El Salihiye ve Nad Müfti semtleri de PYD'nin kontrolünde, geri kalan yerlerde ise rejim ya da Halk Komiteleri olarak adlandırılan ve rejime bağlı Arap aşiretlerden oluşan grup hakim. Ancak şehrin güneyinde yer alan Giveran semtinde muhalif savaşçılar var.

Suriye petrolünün neredeyse yüzde 60'ına yakın bir kısmı Haseke ile Kamışlı arasında kalan ve büyük oranda PYD'nin kntrolünde olan bölgede yer alıyor. Bu hatta aynı zamanda verimli tarım arazileri de var.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.