Sosyal Medya

Coğrafyamız

Afganistan'daki saldırıda IMF temsilcisi öldürüldü

IMF Başkanı Lagarde, Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir lokanta önünde düzenlenen intihar saldırısında IMF'nin Afganistan'daki temsilcisinin de hayatını kaybettiğini açıkladı.Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde, Afganistan'ın başkenti Kabil'de bir lokanta önünde düzenlenen intihar saldırısında IMF'nin Afganistan'daki temsilcisinin de hayatını kaybettiğini açıkladı.

Lagarde, yaptığı yazılı açıklamada, "Çok sayıda kişinin yaşamını yitirdiği Kabil'deki bir lokanta önünde düzenlenen saldırıda, Afganistan'daki yerleşik temsilcimiz, sevgili meslektaşımız ve dostumuz Vabel Abdallah'ın da hayatını kaybettiğini öğrendik. Bu üzücü haber IMF'da hepimizi şoke etti" ifadelerini kullandı.

Kabil’de yabancıların da sıkça gittiği bir Lübnan lokantasının önünde düzenlenen intihar saldırısında en az 14 kişinin öldüğü, dört kişinin yaralandığı bildirilmişti.

-4'ü BM personeli

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden yapılan açıklamada, Genel Sekreter Ban Ki-mun'un, 4 BM personelinin de hayatını kaybettiği saldırıyı en şiddetli biçimde kınadığı belirtildi.

Açıklamada, "Sivilleri hedef alan bu saldırılar uluslararası insancıl hukukun açık bir ihlalidir ve derhal durdurulmalıdır" ifadesi kullanıldı.

Öte yandan BM Güvenlik Konseyi'nden yapılan açıklamada da Taliban tarafından üstlenen saldırı en şiddetli şekilde kınanarak, Taliban, El Kaide ve diğer silahlı grupların sivil halka, güvenlik güçlerine ve uluslararası görevlilere yönelik oluşturduğu güvenlik tehdidinden kaygı duyulduğu kaydedildi. 

Saldırının sorumluların yargı önüne çıkarılması gereği vurgulanan açıklamada, terörizmin hiçbir şekilde meşru gösterilemeyeceği belirtilerek, terörün hiçbir din, medeniyet, etnik grup ve ulusla ilişkilendirilmemesi gerektiğine işaret edildi.

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.