Sosyal Medya

Dünya

ABD, Türk firmasını engelledi

ABD, Türkiye'ye ihraç edilen iki Boeing motorunun bir Türk firması tarafından İran’a ihraç edilmesini engelledi.ABD, Türkiye'ye ihraç edilen ABD menşeli iki Boeing uçak motorunun bir Türk firması tarafından İran’a ihraç edilmesini bloke etti.

ABD Ticaret Bakanlığı'nın ihracattan sorumlu Bakan Yardımcısı David Mills tarafından cuma günü imzalanan karar, süresi uzatılma seçeneğiyle 180 gün yürürlükte kalacak.

Kararda yer alan bilgilere göre, General Electric’e ait uçak motorları, Illinois’te bulunan Adaero International Trade tarafından Türk firması 3k Havacılık ve Danışmanlık'a gönderildi. Teslim alan Türk firması da uçak motorlarını İranlı havayolu şirketi Pouya Air vasıtasıyla bugün İran’a göndermeyi planlıyordu. Ancak ABD Ticaret Bakanlığı söz konusu ihraç girişimini engelledi.

İsminin gizli kalması koşuluyla konuşan ABD Ticaret Bakanlığı yetkilisi, bu tür kararların yılda bir veya iki kez alındığını kaydetti.

Karar kapsamında 3k, Pouya Air ve Adaero, ABD ihracat kontrol listesinde yer alan ürünlerin satışında ve nakliyesinde bazı kısıtlamalarla karşı karşıya kalacak. Söz konusu ticaretin finansmanında veya desteklenmesinde rol oynayan bankalar dahil diğer şirketlerin de kısıtlamalara tabi olması söz konusu. 

AA muhabirine konuşan Adaero International Genel Müdürü Sadettin Ilgın, THY ile yapılan anlaşma çerçevesinde General Electric kökenli motorların International Aerospace Group Cooperation (AGC) adlı Amerikan firmasına sattıklarını ifade ederek, AGC'nin gümrük işlemleri sırasında ihracat evraklarında Adaero ismini kullandığını ve tüm problemin buradan çıktığını öne sürdü.

Ilgın, ABD ve Türkiye Dışişleri Bakanlıklarına faturaları, yükleme evrakları dahil tüm belgeleri yolladığını ifade ederek, 15 Şubat'a kadar bu problemin üstesinden geleceklerini söyledi. Ilgın, ABD Ticaret Bakanlığı'nda konuştuğu kişilerin şubatta düzenlenecek toplantıya gümrük işlemleri sırasında kullandıkları evrakları elden teslim etmesi durumunda Adaero şirketinin 180 günlük listeden çıkaracakları sözünü verdiklerini belirtti.

İhracat prosedüründe kendilerinden kaynaklanan hiçbir sorunun olmadığını savunan Ilgın, kargo transferinin yapıldığını, motorların tapularının faturaları ödenerek Amerikan şirketine verildiğini, söz konusu işlemlerle ilgili ücretin Amerikan bankasına yatırılmak suretiyle tüm resmi işlemlerin resmi kanallardan gerçekleştirildiğini kaydetti. 

Motorları Amerikan şirketine sattıkları halde bu sorunla karşılaştıklarını belirten Ilgın, "Sonuçta bu motorları bir Amerikan şirketine sattık. Eğer Amerika dışındaki bir ülkeye bu motorları satmış olsaydık bize bu motorların hangi ülkede hangi uçakta kullanılacağına sorabilirlerdi. Bu satış için Amerika'dan izin alabilirdik. Uzun zamandır bu motorların satışını yapmaya çalışıyorduk. Eylül ayında Amerikan şirketi müşterisi olduğunu belirterek, devreye girdi. Yaklaşık 40 yıldır uçak motoru danışmanlığı yapmama rağmen ilk defa böyle bir olayla karşılaşıyorum" dedi.

 

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.