Sosyal Medya

Coğrafyamız

Mısır bizden vazgeçemez

Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı Heniye, "Mısır'ın Hamas gibi ulusal kurtuluş için çalışan bir hareketi, terör örgütü ilan etmesini uzak ihtimal olarak görüyoruz" dedi.Gazze'deki Filistin Hükümeti Başbakanı İsmail Heniye, "Mısır'ın Hamas gibi ulusal kurtuluş için çalışan bir hareketi, terör örgütü ilan etmesini uzak ihtimal olarak görüyoruz. Mısır'ın güvenlik işlerine karışmıyoruz. Mısır'ın güvenliği  bizim güvenliğimizdir. Biz Mısır'dan vazgeçemeyiz, Mısır'da bizden vazgeçmez" dedi.

Mısır'da İhvan'ın "terör örgütü" ilan edilmesinin ardından Hamas'ın İhvan'dan uzak durması yönündeki çağrıları reddeden Heniye, "Ne olursa olsun hiç kimse, Hamas'a ve diğer direniş gruplarına, ideolojilerini, köklerini ve derinliklerini inkar ettiremez. Hamas'ın ve Filistin'in direnişi, dar bir alana sıkıştırılamayacak kadar büyüktür" diye konuştu.

Hamas'ın üst düzey yetkililerinin Mısır yönetimiyle iletişime geçtiğini belirten Heniye, "Mısır'la temasta bulunduğumuzu inkar etmiyoruz. Neredeyse hergün onlarla abluka, uzlaşı ve Refah Sınır Kapısı'yla ilgili görüşüyoruz" ifadelerini kullandı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile İsrail yönetimi arasındaki siyasi müzakerelere ilişkin "Gizli ve açıktan yürütülen bütün görüşmeleri tamamen reddediyoruz" diyen Heniye, 2014 yılının Filistin için uzlaşma yılı olmasını temenni ettiğini dile getirerek, "Bu yıl, uzlaşı olmalı. Bu farazi bir çağrı değil, gerçekleşmesi için tüm sorumluluğu üstleneceğiz" şeklinde konuştu.

Mısır'da İhvan'ın  "terör örgütü" ilan edilmesiyle, Hamas'ın da terör örgütü ilan edilebileceği yönünde açıklamalarda bulunulmuştu.

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.