Sosyal Medya

Cenevre için hazırlık başladı

Rusya ve ABD yetkilileri, Cenevre'de Suriye konulu Cenevre 2 Konferansı'nın hazırlıkları kapsamında BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El-Ahdar El İbrahimi ile bir araya geldi. Uzun süredir ertelenen ve son olarak 22 Ocak'ta düzenlenmesi planlanan Cenevre 2 Konferansı'nın hazırlık görüşmeleri kapsamında taraflar İsviçre'nin Cenevre kentinde bir araya geldi.

Cuma günü sabah saatlerinde başlayan hazırlık görüşmelerinde, hâlâ belirsizliğini koruyan konferans katılımcıları konusunda gelişme kaydedilmesi bekleniyor. El İbrahimi sabah saatlerinde ilk olarak ABD ve Rus yetkilileri ile görüşürken, toplantıya öğleden sonra BM Güvenlik Konseyi'nin diğer üç daimi üyesi olan Fransa, İngiltere ve Çin'den de yetkililerin katılması bekleniyor. Yine Irak, Ürdün, Lübnan ve Türkiye'den yetkililerin de görüşmelerde hazır bulunacağı bildiriliyor.

Konferansın hazırlık görüşmelerinde, İran ve Suudi Arabistan'ın da 22 Ocak'taki konferansa katılıp katılmayacaklarının kararlaştırılması hedefleniyor. Cenevre 2 Konferansı'na Suriye'deki ihtilaf halindeki, isyancı gruplardan kimlerin katılacağı ise belirsizliğini koruyor.

Şam yönetimi ise Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mokdad aracılığıyla, İsviçre'ye göndereceği heyeti oluşturduğu açıklamasını yapmıştı. 22 Ocak'taki hedeflerinin 2011 yılında Suriye'de baş gösteren şiddete çözüm bulmak olduğunu belirten Mokdad, Cenevre'ye gönderilecek heyetin hazır olduğunu kaydetti.

Suriye konulu Cenevre 2 Konferansı'na katılacak taraflar için uzlaşma sağlanamadığından birçok kez tarihi ertelenmişti. Son olarak BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon, konferansın 22 Ocak'ta İsviçre'nin Montrö kentinde başlayacağını ve daha sonra Cenevre'de devam edeceğini açıklamıştı.

DW

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.