Sosyal Medya

'Ruanda'dan beri böyle felaket görülmedi'

Birleşmiş Milletler, Suriye'deki iç savaşa yönelik araştırmasının sonuçlarını açıkladı. İç savaş boyunca bir milyonun üzerinde çocuğun ülkeden kaçmak zorunda kaldığı belirtiliyor.Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği (UNHCR) Suriye'de 2011 yılında başlayan iç savaşa dair en kapsamlı araştırmasının sonuçlarını, İsviçre'nin Cenevre kentinde sunduğu bir raporla açıkladı. 60 sayfalık raporda, iç savaşın özellikle de çocuklarda yol açtığı vahim tablo gözler önüne serildi.

Raporda, iç savaş nedeniyle bir milyonun üzerinde çocuğun ülkeden kaçmak zorunda kaldığı, çocuklardan 385 bininin Lübnan, 294 bininin Türkiye ve 291 bininin ise Ürdün'e sığındıkları açıklandı.BM raporda, 70 binin üzerinde çocuğun babasını kaybettiğini ve ailenin geçimini sağlamak zorunda kaldığına da dikkat çekti. Ayrıca, ülkede en az 3 bin 700 çocuğun ailelerinden ayrı yaşamak zorunda kaldığı ve çocukların büyük psikolojik travmalar yaşadığı açıklandı. Sadece 2013 yılının ilk altı ayında Lübnan'daki hastanelerde 750 çocuğun tedavi gördüğü, yaklaşık 120 bin Suriyeli mültecinin kaldığı Ürdün'deki Zateri kampında, savaşta yaralanan binin üzerinde çocuğun tedavi gördüğü bildirildi. Raporda mülteci çocuklar arasında öfke ve kızgınlık gibi duygusal tepkilerin çok yaygın olduğu, savaşmak için Suriye'ye dönmek isteyen gençlerin bulunduğu belirtildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Antonio Guterres, Suriye'deki iç savaşta hiç bir suçu olmayan masum sivillerin kurban edildiğine dikkat çekti. Guterres ve BM Özel Temsilcisi Angelia Jolie yaptıkları ortak açıklamada, fiziksel ya da ruhsal, ya da her iki şekilde yaralanmış Suriyeli çocukların şiddete eğilimli olmalarının şaşırtıcı olmaması gerektiğine dikkat çektiler.

Birleşmiş Milletler Yüksek Komiserliği'nin (UNHCR) uluslararası mülteci koruma birimi başkanı Volker Türk, 1994 yılındaki Ruanda katliamından bu yana Suriye'dekine benzer bir mülteci felaketi yaşanmadığını kaydetti.

DW

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.