Sosyal Medya

Dünya

ABD kimyasal silahların imhasına talip

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, ABD'nin Suriye'deki kimyasal silahların imhasına talip olduğunu açıkladı. Kimyasallar Akdeniz'de imha edilecek.Konuyla ilgili açıklama merkezi Lahey'de bulunan Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nden (OPCW) geldi. Örgütün Genel Direktörü Ahmet Üzümcü, ABD'nin 31 Aralık tarihine kadar Suriye'den çıkarılması kararlaştırılan kimyasal silahların imhası için yardım teklifinde bulunduğunu söyledi. ABD'nin imhanın mali masraflarını da üstlenmeye talip olduğunu kaydeden Üzümcü, 190 üye ülkeye bu sürece destek olma çağrısında bulundu.

ABD aralarında sarin ve sinir gazının da bulunduğu 500 tonluk kimyasalı Akdeniz'de bir donanma gemisini kullanarak imha etmeyi planlıyor. Üzümcü bu iş için ABD'ye gerekli teknolojik desteğin de sunulacağını belirtti.

Suriye'deki kimyasalların imha süreci son olarak Arnavutluk'un söz konusu kimyasalları kendi ülkesinde imha etmeyi reddetmesinin ardından tıkanmıştı.

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Suriye'deki kimyasalların 31 Aralık'a kadar yurtdışına çıkarılmasını, en geç 2014 yılının ortalarına kadarsa imha edilmesini planlıyor.

DW

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.