Sosyal Medya

Coğrafyamız

'Neden müslüman olduğumu bilmiyorum'

Eski Başbakanlardan Kosova'nın Geleceği için İttifak Partisi (AAK) lideri Ramuş Haradinay'ın, internet ortamında, ülkede din meseleleri ile ilgili İngilizce olarak açıklama yaptığı bir görüntüsü Kosova'da tartışmaya neden oldu.Expresss gazetesinin internet sayfasında yer alan videoda, Haradinay'ın Kosova'da din konusunda, merhum Kosova Başkanı İbrahim Rugova'nın görüşüne benzer olan bakış açısı sergilediği anlaşılıyor. Videoda, Haradinay, babasının hacı olduğunu anmadan, ailesinin nesilden nesile katolik Arnavut olduğunu ve kendisinin neden Müslüman olduğunu bilmediğini söylüyor.

Videoda Haradinay, “Dua etmek ya da ibadet için hiç bir zaman camiye gitmedim" ifadesini kullanıyor. Konuşmasında, Arnavutların adlarının farklı olduğunu kendileri için dinin, Osmanlı idaresinde sadece yaşam biçimi olduğunu kaydeden Ramuş Haradinay, Kosova'da Arnavutların Müslüman olarak görülmesine rağmen farklı yaşadıklarını kaydettiği görülüyor.

Haberde videonun, Kosova kamuoyu tarafından siyasilerin din konusunda bakış açılarının merak edilmesinden dolayı yayınladığı belirtiliyor. Videoda vatandaşlar arasında tartışmalara neden olurken, Haradinay'ın bu konuda açıklama yapmasını istediler,

DHA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.