Sosyal Medya

Coğrafyamız

Ban Ki Mun Tomaşitsa hakkında bilgilendirildi

BM Genel Sekreteri Ban Ki Mun, Bosna Hersek'in Priyedor kenti yakınlarında iki ay önce bulunan ve bugüne kadar tespit edilen en büyük toplu mezar olan Tomaşitsa ile ilgili bilgilendirildi.Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Ban Ki Mun, Bosna'daki savaşta yapılan katliamların ardınan ülkenin batısında bulunan ve bugüne kadar tespit edilen en büyük toplu mezar olan Tomaşitsa ile ilgili bilgilendirildi.

BM Genel Sekreteri Ban'ın sözcü yardımcısı Farhan Haq, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Ban Ki Mun'un, yaklaşık  800 Boşnak ve Hırvat'a ait ceset kalıntılarının bulunduğu Tomaşitsa toplu mezarıyla ilgili bilgilendirildiğini söyledi.

Eski Yugoslavya'da işlenen savaş suçları için Lahey'de kurulan mahkemenin suçluların yargılanması için önemli çalışmalar yürüttüğünü söyleyen Haq, ''Yıllardır Bosna Hersek'teki toplu mezarlardan bahsediyoruz, bununla birlikte bu kadar insanın toplu mezarlara konulmasına götüren katliamlardan bahsediyoruz'' diye konuştu.

Bosna Hersek'in kuzeyindeki Priyedor kenti yakınlarındaki Tomaşitsa'da iki ay önce bulunan ve kazı çalışmaları halen devam eden toplu mezarda aynı bölgede 2006 yılında çıkarılan cesetlerle birlikte 800'ün üzerinde ceset kalıntısına ulaşıldı. Bosna'daki savaşta yapılan katliam ve soykırımlara dikkat çekmek ve ülkenin en büyük toplu mezarı olan Tomaşitsa'yı dünyaya duyurmak amacıyla geçen hafta da Twitter’da "Tomasicatweetday" etiketiyle kampanya başlatılmıştı. Twitter üzerinden #Tomasicatweetday etiketiyle başlatılan kampanyaya dünyanın dört bir yanından destek yağmıştı.

NEW YORK

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.