Sosyal Medya

Coğrafyamız

İran şokta! İşte saldırıyı üstlenen grup

Lübnan'da İran Büyükelçiliği'ne gerçekleştirilen saldırıyı El Kaide bağlantılı Abdullah Azzam Tugayları üstlendi.Lübnan'ın başkenti Beyrut'taki İran Büyükelçiliği'ne yönelik bombalı saldırıEl Kaide bağlantılı Abdullah Azzam Tugayları üstlendi. İran Kültür Ateşesi'nin de saldırıda öldüğü doğrulanırken ölenlerin sayısı 32'ye çıktı.

Lübnan merkezli El Kaide bağlantılı Abdullah Azzam Tugayları'nın, Beyrut'taki İran Büyükelçiliği binasına yönelik saldırıyı üstlendiği belirtildi. Reuters'ın haberine göre hareketin dini lideri Şeyh Siraceddin Zureykat twitter hesabında, "Abdullah Azzam Tugayları - Hüseyin Bin Ali hücresi Beyrut'taki İran Büyükelçiliği'ne saldırı düzenledi." dedi.

Grup, İran Suriye'den çıkana kadar ve Lübnan hapishanelerindeki mahkumları serbest bırakılana kadar Lübnan'da saldırılar düzenleyeceklerini açıkladı.

Öte yandan Beyrut'taki İran elçiliğini hedef alan bombalı saldırılarda elçiliğin Kültür Ateşesi İranlı diplomat İbrahim el Ensari'nin de öldüğü doğrulandı. Açıklamayı İran'ın Lübnan elçisi Gazanfer Roknabadi yaptı.
Lübnan ordusundan yapılan duyuruda, Beyrut'un güneyinde İran elçiliği yakınında iki patlama olduğu, ölenler bulunduğu ve ağır maddi hasar meydana geldiği açıklandı. Güvenlik güçlerinin bölgeyi kordon altına aldığı ve acil soruşturma başlatıldığı belirtildi.

'SALDIRININ ARKASINDA İSRAİL VAR

Suriye yönetiminin iç savaş süresince en büyük destekçilerinden olan Hizbullah'ın merkezi olan Beyrut'taki patlamaya ilk tepki geldi. Suriye saldırıyı şiddetle kınadığını açıkladı. Suriye Enformasyon Bakanı ise saldırının ardında İsrail ve Mossad'ın olduğunu iddia etti. İsrail'den ise bu suçlamaya yanıt gecikmedi. İsrail Dışişleri yetkililerinden Tzachi Hanegbi ''Bu saldırı Suriye'nin iç işlerine karışılmasının sonucudur'' açıklamasını yaptı.

Haber7

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.