Sosyal Medya

Suriye, Filistin ve Mısır'da yaşananlar

Rabia Platformu Sözcüsü ve gazeteci yazar Abdurrahman Dilipak, Suriye, Filistin ve Mısır'da yaşanan sıkıntıların, "doğum sancısı" olduğunu söyledi.Dilipak, Enderun Eğitim Vakfı Konya Şubesi tarafından, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Yeni Bir Medeniyetin İnşasında Rabia Neslinin Sorumlulukları" konferansında yaptığı konuşmada, Ortadoğu'da Müslüman ülkelerin halklarında uyanışın hakim olduğunu belirtti.

ABD'nin Mısır'da yaşanan askeri darbeye "darbe" diyemediğini vurgulayan Dilipak, "Amerika, suçüstü oldu, darbeciye 'darbeci' diyemiyor. Bu süreçte içimizdeki hainleri ve işbirlikçileri de gördük. Eser şeyhi, Mursi'ye itaat etmiyor, Sisi'ye itaat ediyor" dedi.

Esed'in Suriye'de, dış güçlerce iktidarda tutulmaya çalışıldığını öne süren Dilipak, şunları kaydetti:

"Bana kalırsa bugün Suriye'de, Filistin'de ve Mısır'da yaşananlar ölüm sancıları değil, doğum sancılarıdır. Suriye'de yedi düvel birden Esed'i ayakta tutmaya çalışıyor, onun yerine İhvan gelecek diye... İhvan, Suriye, Filistin ve Mısır'da iktidar olursa İsrail, İhvan örgütünün kuşatması içine giriyor. Türkiye gibi insan kaynakları, hammadde kaynakları, jeopolitik, jeostratejik üstünlüğe sahip siyasi tecrübesi olan bizler, bunların yanında olursak dünyayı değiştirebiliriz. Onun için korkuyorlar. Aslında Mısır'da yaşananların sebebi bu. Bize bakıp, onların da bizim gibi olmasından korkuyorlar. Bu siyasi güce ulaşılırsa, 'dünyayı tepetaklak ederler, başımıza geçirirler' diye kendi 300 yıllık günahlarının hesabının sorulmasından korkuyorlar. Oysa biz Hazreti Muhammed'in ümmetiyiz, Hazreti Yusuf'un kardeşleriyiz. Hazreti Yusuf, kardeşlerini affetti. Gelin ey Avrupalılar, Amerikalılar, tevbe edin, kardeş olalım. Peygamberimizin ayağına taş atıp, yoluna diken döşeyenlere, arkasından küfredenlere peygamberimiz, 'onlar cahildirler, bilmiyorlar' demişti. Sonra biz Taifi kardeş edindik. Kabe'de okuduğu ilk hutbede peygamberimiz, 'kan davası peşinde değiliz, zulmetmekten vazgeçeni affedelim' demişti."

Türkiye'nin dünyada gelirine göre en fazla yardım yapan birinci ülke olduğunu aktaran Dilipak, tüm vakıf ve derneklerin, kurban, zekat, fitre ve sadakalarının 7 milyar dolara yaklaştığını ifade etti.

Dilipak, sigaraya ayırılan bütçenin, yardıma ayrılan miktardan fazla olduğuna dikkati çekerek, sigaradan vazgeçilmesi halinde Afrika'daki tüm insanların temel ihtiyaçlarının karşılanabileceğini anlattı.

Dilipak'ın, Rabia işareti yaparak tiryakilerden sigarayı bırakmaları için söz vermelerini istemesi üzerine salondaki bazı dinleyiciler, sigara paketlerini sahneye attı.

AK Parti Konya İl Başkanı Ahmet Sorgun, konuşmasını tamamlayan Dilipak'a plaket verdi.

Konferansın sonunda vatandaşlara aşure ikram edildi.

KAYNAK

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.