Sosyal Medya

Bilim Teknoloji

BM'de ''Dijital Çağdaki Gizlilik Hakkı''na ilişkin tasarı

Almanya ve Brezilya'nın NSA'nin BM'yi dinlemeleriyle ilgili hazırladığı ''Dijital Çağdaki Gizlilik Hakkı''na ilişkin tasarının gelecek iki hafta içinde oylanması bekleniyor.BİRLEŞMİŞ MİLLETLER

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) Birleşmiş Milletler'i (BM) ve bazı ülkelerin diplomatik temsilcilerini dinleme iddialarının ardından Almanya ve Brezilya'nın BM Genel Kurulu'na sundukları karar tasarısı taslak çalışmasının gelecek iki hafta içinde oylamaya sunulması bekleniyor.

BM 68. Genel Kurul Başkanı John Ashe'nin sözcüsü Afaf Konja, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, ''Dijital Çağda Gizlilik Hakkı'' başlıklı tasarı taslağının BM'nin 3. Komitesi'nde olduğunu ve ''gelecek hafta veya gelecek iki hafta içinde'' müzakerelerin tamamlanmasıyla oylamaya sunulacağını bildirdi.

Konja, ''Sizin de anlayacağınız üzere, BM Genel Kurul Başkanı John Ashe'nin taslak çalışmasıyla ilgili herhangi bir kişisel tutumu bulunmuyor'' dedi.

''Uluslarası organizasyonun dinlenmesi içler acısı''

BM'de 30 yıldan fazla bir süredir görev yapan uzman Talif Deen ise ''Egemen ulusların birbirini dinlemesi ikili bir konu. BM'nin dinlenmesi ise kabul edilemez bir durum'' ifadesini kullandı. ''Amerikalılar, Fransızlar, İngilizler, Çinliler veya Ruslar, hangisi olursa olsun uluslararası bir organizasyonun gözetlenmesi içler acısıdır'' diyen Deen, ''NSA tarafından yapılan yaygın elektronik izlemeyi değerlendirmek gerekirse, dünyada artık hiçbir mahremiyetin kalmadığını'' ifade etti.

BM'den diplomatik dokunulmazlık hatırlatması

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü'nden bugün yapılan açıklamada, uluslararası hukuk kurallarına göre, BM'nin ve diğer uluslararası kuruluşlar dahil diplomatik misyonların dokunulmazlığı olduğu hatırlatılarak, üye devletlerden, diplomatik misyon dokunulmazlığının korunması kuralına uymalarının beklendiği bildirildi.

Kaynak

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.