Sosyal Medya

Geri döneceğiz eski günlerde olduğu gibi

Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi ''Meşruiyetin geri alınması için herkes çaba göstermeli" çağrısında bulundu.Mısır'da askeri darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin, ''Meşruiyetin geri alınması için herkes çaba göstermeli. Geri döneceğiz, eski günlerde olduğu gibi'' dediği bildirildi.

AA muhabirine bilgi veren bir güvenlik kaynağı, ''göstericileri öldürmeye teşvik'' suçlamasıyla görülen dava kapsamında geçici olarak Burcu'l-Arap Hapishanesinde tutulan Mursi'nin, sağlık kontrolünü yapan doktorla sohbet ettiğini, hapishane yönetiminden bazı taleplerde bulunduğunu, moralinin yüksek, sağlık durumunun da iyi olduğunu aktardı. 

Güvenlik kaynağı, Mursi'nin doktorla sohbeti sırasında şunları söylediğini belirtti:

''Mısır'ın meşru başkanıyım, darbeciler tarafından çalınan meşruiyetin geri alınması için herkesin çaba göstermesi gerekir. İhvan'ın şiddet olayları ile, patlamalarla ilgisi yok. İhvan öldürmez. İçişleri Bakanı İbrahim ve emrindekiler, halkı İhvan'dan soğutmak ve korkutmak için bu yollara başvurdu. Bu durum, yönetimin devrilmesi için hazırlanan planın bir parçasıydı. Fakat geri döneceğiz, eski günlerde olduğu gibi.''      

Aynı kaynak, Mursi'nin cezaevi yönetiminden, sivil kıyafet giymeyi, tedbir amaçlı dışarıdan yemek getirtmeyi ve basını daha etkin takip edebilmeyi talep ettiğini, ihtiyati tutukluların giydiği beyaz renkli kıyafet giyen Mursi'nin, sivil kıyafet dışındaki taleplerinin, yönetim tarafından kabul edildiğini söyledi.  

Mısır Cezaevleri Kurumundan bir yetkili de Mursi'nin kanunlar çerçevesinde 10 günlük sağlık kontrolü nedeniyle revire bitişik bir bölümde tutulduğunu, ordu ve İçişleri Bakanlığının koordinesinde olağanüstü güvenlik önlemleri alındığını söyledi. Mursi'nin sivil kıyafet talebinin iç tüzüğün 15. maddesi uyarınca olumlu yanıtlanabileceğini belirten yetkili, kararın cezaevi yönetiminin inisiyatifinde olduğunu söyledi. 

Mursi'nin ilk on gün ziyaretçi kabul edemeyeceğini bildiren Kurum yetkilisi, aynı cezaevinde tutulan İhvan yetkilileri ile kesinlikle görüştürülmeyeceğini de kaydetti. 

Darbenin ardından yaklaşık 4 ay bilinmeyen bir yerde tutulan Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Mursi, "Cumhurbaşkanlığı Sarayı önündeki göstericileri öldürmeye teşvik" suçlamasıyla hakkında açılan davada, ilk kez hakim karşısına çıktıktan sonra İskenderiye'deki Burcu'l-Arab Hapishanesine nakledilmişti.

Kaynak

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.