Sosyal Medya

Coğrafyamız

Karadavi'den Mısır yönetimine tepki

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, madalya töreninde Rabia işareti yapan Mısırlı milli sporcu Muhammed Yusuf hakkında soruşturma açılmasını kınadı.Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi, madalya töreninde Rabia işareti yapan Mısırlı milli sporcu Muhammed Yusuf hakkında soruşturma açılmasını kınayarak, geçici yönetimin davranışını "ahmaklık" olarak niteledi.

Katar'ın başkenti Doha'daki Ömer bin el-Hattab Camisi'nde verdiği cuma hutbesinde, Dünya Savaş Sanatları Oyunları'nda altın madalya kazanan Yusuf'a madalya töreninde "Rabia işareti" yaptığı ve "Rabia amblemli" tişört giydiği için hakkında soruşturma açılmasına değinen Karadavi, "Mısırlı sporcunun Rabiatul Adeviyye'deki göstericilere desteğini görür görmez yönetimin cinleri tepesine çıktı. Ondan madalyasını geri aldılar. Bu davranış ahmaklıktan başka birşey değildir" dedi.

Rusya'nın St. Petersburg kentinde 18-26 Ekim günleri arasında yapılan organizasyonda Kung-fu dalında yarışan ve altın madalya kazanan Mısırlı milli sporcu Muhammed Yusuf, madalya töreninde, Mısır'daki askeri darbeye yönelik tepkisini, giydiği "Rabia" amblemli tişört ve yaptığı "Rabia işareti" ile göstermişti. 

Mısır Spor Bakanlığı, Yusuf ve Kung-fu Federasyonu yetkilileri hakkında "spora siyaset karıştırmak" ve "ülkeyi temsil ettiği halde toplumun çoğunluğunun kabul ettiği gerçeklerin dışında hareket etmek" suçlamalarıyla soruşturma açmıştı.

"Ümmetin bu suskunluğu şaşkınlık verici"

İslam ümmetinin Suriye ve Filistin meselesindeki tutumunu şaşkınlıkla karşıladığını dile getiren Karadavi, "İsrail Mescid-i Aksa'yı yutmak istiyor. Tüm İslam aleminin gözü önünde Aksa ihlallere maruz kalıyor ancak ümmet suskun. Ümmetin bu suskunluğu şaşkınlık verici" diye konuştu. 

Karadavi, Arap ülkelerini Özgür Suriye Ordusu'na destek olmaya çağırarak, "Suriye rejimi İran'dan ve Rusya'dan silah alırken, ÖSO'ya oldukça cüzi miktarlarda yardım ulaşıyor" diyerek sözlerini tamamladı.

KAYNAK

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.