Sosyal Medya

Güncel

Esed kimyasal katliamlarını İsrail’in üzerine yıkmaya çalışıyor

Esed rejimi, 2018 yılında Duma ilçesine yapılan kimyasal saldırıyı İsrail’in düzenlediğini iddia etti. Rejim, Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü’nün iddiaları kanıtlamasını istemesi üzerine cevap vermekten kaçındı.Esed rejimi başkent Şam'ın 10 kilometre doğusunda yer alan Doğu Guta bölgesinin Duma ilçesinde 7 Nisan 2018'de kimyasal silahla 78 sivilin öldürüldüğü katliamı İsrail’in yaptığını iddia etti.
 
Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW)’nin kanıtları istemesi üzerine tek sayfalık bir rapor gönderen rejim, kanıtların olduğunu ama gönderemeyeceklerini söyledi.
 
Rejim, Duma soruşturmasının merkezinde yer alan iki kimyasal gaz tüpünü İsrail’in Guta’ya 8 Nisan’da düzenlediği  hava saldırısında bilerek patlamadan bıraktığını iddia etti.
 
Kamuoyu baskılarının ardından OPCW'ye gönderilen tek sayfalık iddiaya OPCW hızlı bir şekilde yanıt verdi. Belgelerin kanıtlanmasını isteyen OPCW yanıt alamadı. Örgütün 25 Ağustos ve 13 Eylül'de rejime gönderildiği takip mektupları da dikkate alınmadı.
 
OPCW’nin yerel kaynaklardan edindiği bilgilerle Şam’ın 60 km uzaklıktaki bir depoda kimyasal bombaları görmek için izinsiz Suriye’ye girmesi üzerine rejim o bombaları tahliye ederek gece kendi depolarını patlattı.
 
Nasiriyah bölgesi Esed ve İran’ın kimyasal silah üretim tesislerinin olduğunu bölge olarak biliniyor.
 
Esed kimyasal silahlardan resmen vazgeçtikten sonra ilan etse de, OPCW'nin Deklarasyon Değerlendirme Ekibi (DAT) saldırıdan kısa süre önce orada "olağanüstü bir hareketlilik" olduğunu ifşa etti.
 
Esed’in istihbarat servisi Muhaberat’ın DAT’ı tehdit etmesi üzerine iç savaşın başından beri bir çok kez DAT muhabirleri değiştirildi.
 
ESED 217 KEZ KİMYASAL SİLHA KULLANDI
 
Sivillere yönelik hak ihlallerini belgeleyen Suriye İnsan Hakları Ağı (SNHR), Duma katliamının yıl dönümüne ilişkin hazırladığı raporu paylaştı.
 
Ağın raporuna, Esed rejiminin Suriye'de iç savaşın başlamasının ardından muhaliflerin kontrolündeki yerleşimlere 217 kez kimyasal silah saldırısı gerçekleştirdiği hatırlatıldı.
 
Rejimin Doğu Guta katliamından sonra da kimyasal silahlı saldırılarına devam ettiğinin altını çizen raporda, rejim güçlerinin söz konusu saldırıdan sonra da bu yolla sivilleri hedef aldığı anımsatıldı.
 
İlk kimyasal silahlı saldırısını Aralık 2012 yılında Humus'un Beyyada semtinde gerçekleştiren rejim, en son saldırısını ise 19 Mayıs 2019'da Lazkiye'ye bağlı Kebine köyüne düzenledi.
 
ŞAM KIRSALI HEDEF ALINDI
 
Esed rejiminin iç savaş boyunca kimyasal silah kullanımının illere göre dağılımına yer verilen raporda, başkent Şam ve kırsalının en çok saldırıya maruz kalan bölge olduğu ifade edildi.
 
Buna göre, Şam ve kırsalındaki bölgeler 102, İdlib 45, Hama 30, Halep 26, Humus 7, Dera 3, Deyrizor 3, Lazkiye ili ise 1 kez kimyasal silahlarla bombalandı.
 
SNHR, bu saldırılarda ölenlerden 1500'den fazlasının kimlik bilgilerini kaydettiklerini açıkladı.
 
HAFIZALARA KAZINAN SALDIRILAR
 
Esed rejimi, ilk büyük kimyasal silahlı katliamını 21 Ağustos 2013'te başkent Şam'ın Doğu Guta bölgesinde yapmıştı. Uluslararası camianın gündemine oturan katliamda bin 400'ün üzerinde sivil hayatını kaybetmişti.
 
Dönemin ABD Başkanı Barack Obama, daha önce Suriye'deki kırmızı çizgisini kimyasal silah kullanımı olarak açıklamış olsa da ABD ve Rusya, alternatif bir çözümde uzlaşmıştı. Kimyasal Silahları Yasaklama Örgütüne (KSYÖ) devredilen süreçte, rejimin tüm kimyasal stokunu imha etmesi istendi. KSYÖ, 19 Ağustos 2014'te bu sürecin tamamlandığını duyurmuştu.
 
Ancak zehirli kimyasal gazlarla saldırılar düzenlemeye devam eden rejim güçleri, 4 Nisan 2017'de İdlib'in Han Şeyhun ilçesinde sivilleri kimyasal silah saldırısıyla hedef alarak, bu silahtan vazgeçmediğini gösterdi.
 
Söz konusu katliamda 100'den fazla sivil ölmüş, 500'den fazla sivil de gazdan etkilenerek yaralanmıştı.
 
Birleşmiş Milletler ile KSYÖ ortak soruşturma misyonu (JIM), 19 Nisan 2017'de Han Şeyhun'da sarin gazı kullanıldığını, 27 Ekim 2017'de de saldırının rejim tarafından düzenlendiğini teyit etmişti.
 
Haziran 2017'de kimyasal silahlı katliama ilişkin tanık ifadeleri ve görsellerin yer aldığı dosyayı, KSYÖ, BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu ve UCM teslim etmişti.
 
7 Nisan 2017'de ise ABD, rejimin, kimyasal bombalarını taşıyan uçaklarının havalandığı Şayrat Hava Üssü'nü füzelerle vurarak sınırlı bir müdahalede bulunmuştu.
 
Han Şeyhun ilçesi, Ağustos 2019'da Rusya'nın yardımıyla Esed rejimi güçlerinin eline geçmişti.

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.