Sosyal Medya

Güncel

Husilerden 'Amerikan İHA'sı düşürdük' açıklaması

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, "Hava savunma kuvvetlerimiz, Marib'in batısındaki Al-Meşcah bölgesinin hava sahasında düşmanca operasyonlarda kullanılan bir Amerikan casus İHA'sını (ScanEagle) düşürmeyi başardı" paylaşımında bulundu.Yemen'deki İran destekli Husiler, Marib kentinde son iki günde ikinci Amerikan insansız hava aracının (İHA) düşürüldüğünü duyurdu.

Husilerin Askeri Sözcüsü Yahya Seri, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Hava savunma kuvvetlerimiz, Marib'in batısındaki Al-Meşcah bölgesinin hava sahasında düşmanca operasyonlarda kullanılan bir Amerikan casus İHA'sını (ScanEagle) düşürmeyi başardı." ifadelerini kullandı.

Seri, 20 Haziran'da yine Marib'de ABD yapımı bir İHA'nın düşürüldüğünü duyurmuştu.

Konuya ilişkin ABD veya Arap koalisyon güçlerinden açıklama yapılmadı.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de İran destekli Husiler, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin kontrolünü elinde bulunduruyor.

Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Mart 2015'ten bu yana Husilere karşı meşru Yemen hükümetine destek veriyor.

 

ABD Başkanı Joe Biden, görevi devralmasından sadece iki hafta sonra, 4 Şubat'ta, ülkesinin Yemen'deki savaşta Suudi Arabistan'a verdiği askeri desteği sona erdirdiğini ve ilgili silah satışlarını durdurduğunu açıklamıştı.

AA

Henüz yorum yapılmamış.

* İşaretli tüm alanları doldurunuz.